Росія, зокрема її військове керівництво та особисто президент Володимир Путін, обдурили Тегеран і сирійського диктатора Башара Асада, давши обіцянки, які не виконали. З такою заявою виступив бригадний генерал Корпусу стражів ісламської революції Бехруз Есбаті, який раніше був радником сирійського режиму. Його слова прямо суперечать офіційним позиціям іранських та російських властей, – говорить Есбаті на аудіозаписі, який наводять Business Insider і The New York Times (NYT).
Заява про “удар у спину”
Виступаючи у мечеті в Тегерані, Есбаті зробив серйозні звинувачення на адресу Москви:
“Ми зазнали дуже важкої поразки. Це був сильний удар, і ми не змогли його уникнути”, – сказав він.
За словами генерала, у листопаді 2024 року повстанські сили, що контролюють провінцію Ідліб, розпочали потужний наступ. Вони за лічені дні захопили Алеппо – друге за величиною місто Сирії. Російська сторона повідомила іранським військовим, що проводить авіаудари по штабах угрупування “Хайят Тахрір аш-Шам”, яке очолювало наступ. Проте, як стверджує Есбаті, російські літаки бомбили лише пустельні території, залишаючи опозиційні сили непошкодженими.
У підсумку, менш ніж за два тижні повстанці дійшли до Дамаска і повалили режим Башара Асада.
Звинувачення у саботажі
Есбаті також згадав події минулого року, коли Ізраїль завдавав ударів по іранських об’єктах у Сирії. Тоді, за його словами, Росія “відключила радарні системи”, фактично дозволяючи ізраїльським атакам пройти безперешкодно.
Ця ситуація ще більше загострила стосунки між Москвою та Тегераном. Раніше Іран звернувся до Росії з проханням про військову допомогу, включно з поставками сучасної зброї. Однак Кремль відмовив.
Розчарування в російській техніці
Іранські військові лідери заявляють, що російські зенітно-ракетні комплекси С-400 виявилися неефективними для протидії атакам Ізраїлю. Більше того, Тегеран тепер активно просуває свою власну систему ППО, стверджуючи, що вона перевершує російські аналоги.
Іран вимагає від Росії більш рішучої підтримки, однак отримує лише дипломатичні обіцянки. Це провокує подальше охолодження відносин між країнами.