“Правоохоронні органи, особливо міліція та прокуратура, потребують докорінного реформування. Їх має бути перетворено з інструментів владного примусу, насильства та рекету, якими вони фактично були за режиму Януковича, на структури ефективного захисту прав громадян. Це одна з головних вимог Майдану, одна із базових реформ, які необхідно провести для реальної зміни системи влади в державі, для того, щоб українці стали господарями в країні”.
Про це заявив лідер Всеукраїнського об’єднання “Свобода”, кандидат на пост Президента України Олег Тягнибок під час зустрічі з громадою міста Кременчук Полтавської области 12 квітня 2014 року.
Спілкуючись із містянами, Олег Тягнибок звернув увагу на те, що українці роками потерпають від міліційного свавілля. Україну фактично перетворено на міліційну державу, а тому треба кардинально змінювати підхід до правоохоронної системи. Очільник українських націоналістів наголосив, що реформа правоохоронних органів має відбутися за европейським зразком, а також із врахуванням недавнього досвіду Грузії. Лідер “Свободи” також розповів містянам основні напрямки, які, на його думку, могло б передбачати реформування.
“Люстрація лав правоохоронців від осіб причетних до вчинення корупційних, кримінальних злочинів та грубих порушень конституційних прав громадян, зокрема підчас правління режиму Януковича.
Поетапне скорочення мінімум у 2-3 рази кількости правоохоронців та пропорційне підвищення їхньої заробітної плати і матеріяльного забезпечення. Наприклад, сьогодні кількість працівників МВС в Україні перевищує 261 тис. тоді, як, відповідно до світових стандартів, їхня кількість має становити близько 100 тис. Скорочення мало б передбачати усунення з правоохоронних органів усіх дублюючих та невластивих функцій. Головним завданням міліції має стати протидія кримінальним злочинам. Діяльність підрозділів боротьби з економічною злочинністю має бути суттєво обмежена, оскільки вони дублюють функції інших державних органів та є інструментом незаконного тиску на бізнес. Центрам із надання адміністративних послуг має бути передано функції з видачі водійських прав та реєстрації транспортних засобів. Міліцію має бути позбавлено монополії на ринку охоронних послуг.
Запровадження дієвих антикорупційних заходів у діяльності правоохоронних органів: постійне відеоспостереження за їхньою роботою, чітка персональна ідентифікація міліціянтів, періодична перевірка відповідности між доходами і видатками правоохоронців та членів їхніх сімей. Потрібно розглянути доцільність узаконення механізму “провокації хабаря” для виявлення корупціонерів. Підвищити персональну відповідальність правоохоронців за вчинення посадових злочинів, включно з фінансовим відшкодуванням завданих ними збитків громадянам”, – висловив своє бачення реформування правоохоронної системи Олег Тягнибок.
Також кандидат на пост Президента України зазначив, що доцільно було посилити підзвітність місцевих підрозділів міліції місцевим громадам, включно з питанням призначення і відкликання їхніх керівників. Місцеві ради мають контролювати питання забезпечення правопорядку на території громади. Варто було б запровадити незалежний аудит та громадський контроль за діяльністю міліції і об’єктивні критерії оцінки ефективности їхньої роботи. Такими критеріями має бути не кількість зареєстрованих або розкритих злочинів, оскільки така статистика МВС роками штучно “домальовувалася”, а зменшення скарг громадян та підвищення довіри суспільства до правоохоронних органів.
“На сьогоднішній день рівень довіри до правоохоронних структур перебуває на рівні 10-15%, що є свідченням глибокої кризи довіри українського суспільства до цих органів і ставлення до них як до репресивних структур. Але надважливо відновити довіру суспільства до правоохоронної системи – громадяни і правоохоронні органи мають стати рівноправними партнерами в питанні забезпечення правопорядку в державі. Це би мало стати основним завданням реформування правоохоронної системи”, – зауважив Олег Тягнибок.