Авторські статтіЗдоров'я

Правила ідеального застілля, або як не переїсти у свята

Різдвяна вечеря – важке випробування для організму. Найбільше навантаження припадає на підшлункову залозу та печінку. Нурія Діанова, лікар-гастроентеролог, гепатолог, розповіла, що робити при болях в животі після застілля і що краще не доїдати з святкового столу.

При болях в животі не можна прикладати грілку. Якщо є запалення, стан погіршиться.

Проблема: печія, може супроводжуватися печіння за грудиною, іноді в горлі.

Що робити: симптом можливий при гастриті, виразці. Допоможе препарат у формі гелю, наприклад, маалокс, фосфалюгель, ренні – вони утворюють бар’єр, що перешкоджає попаданню кислоти шлункового соку в стравохід. Прийняти ліки потрібно не тільки після нападу, але і на ніч – соляна кислота руйнуватиме слизову оболонку.

Проблема: дискомфорт, відчуття тяжкості, нудота. Зазвичай це прояв гастриту.

Що робити: допоможе постільний режим, голодування протягом доби. На наступний день допустимо додати в раціон супи, несолодкий кисіль. Через добу меню варто розширити за рахунок каш, овочевих пюре, парових котлет. Для поліпшення стану лікарі рекомендують ферментні засоби, вони поліпшують травлення. Купируют біль антациди. Вони нейтралізують дію соляної кислоти.

Проблема: сильні болі в області шлунку, блювання. Можливо, мова йде про загострення виразки.

Що робити: якщо біль дуже гостра, телефонуйте в швидку. Може бути перфорація виразки – порушення цілісності стінки шлунка або дванадцятипалої кишки. Завжди викликайте лікаря при виражених болях у шлунку, особливо таких, що виникли вперше.

Проблема: печіння в області пупка і над ним, біль оперізуючого характеру найчастіше у верхніх відділах живота, слабкість. Ознаки видають панкреатит.

Що робити: потрібна невідкладна допомога. До приїзду не можна їсти і пити. Щоб зменшити біль прикласти грілку з холодною водою. Не відмовляйтеся від госпіталізації, навіть якщо здасться, що стало легше. Якщо панкреатит хронічний, пропийте курс ферментних препаратів до свят і продовжуйте в розпал їх.

Правила идеального застолья, или Как не переесть в праздники

Проблема: болі в правому підребер’ї можуть віддавати в праві плечі або спину, супроводжуватися гіркотою в роті, нудотою, блювотою, підвищенням температури. Швидше за все, це жовчна колік.

Що робити: дотримуйтеся два дні жорсткої дієти, краще поголодувати. Пийте мінеральну воду без газу. Біль зніме міхур з льодом. Якщо вона гостра, а шкірні покриви пожовкли або у вас знаходили камені в жовчному міхурі, викликайте медиків.

Проблема: діарея, нудота, блювання, підвищена температура, головний біль. Це ознаки харчового отруєння.

Що робити: промийте шлунок, випивши літр теплої води і викликавши блювоту. Всього знадобиться 8-10 літрів. Прийміть гелеподібний сорбент – він обволікає стінки шлунка і швидко вбирає токсини. Щоб відновити водно-сольовий баланс, пийте мінералку або додайте в звичайну воду трохи солі і харчової соди. При вираженій інтоксикації телефонуйте в швидку.

Правила застілля

Не голодуйте в очікуванні свята. Перекусіть за кілька годин, щоб уникнути переїдання.

Відмовтеся від ідеї спробувати все. Проблеми з шлунково-кишковим трактом виникають не стільки із-за кількості їжі, скільки із-за її різноманітності.

Виберіть один вид білка – їжте тільки рибу або птицю, м’ясо. Додайте продукти, багаті клітковиною. Велика кількість копченостей викликає загострення гіпертонії, головний біль, через надлишок солі – затримку рідини у вигляді набряків. Мігрень може спровокувати і надлишок твердих витриманих сирів, червоного вина.

Їжте цитрусові, які в них містяться кислоти, особливо янтарна і лимонна, пов’язують альдегіди і зменшують шкідливий вплив алкоголю.

Правила идеального застолья, или Как не переесть в праздникиНе доїдайте вранці салати, термін зберігання після заправки майонезом – не більше 12 годин за умови зберігання в холодильнику

Не їжте і не пийте після гарячого дуже холодне і навпаки, це провокує коліки.

Пийте більше мінеральної столової води. Наливаючи, чекайте, поки не вийдуть гази. Поставте на стіл апельсиновий сік або зробіть натуральний тархун. Пучок трави залийте літром гарячої води, додайте трохи цукру (краще листя стевії) і лимон. Перед подачою додайте 2 літра столового мінералки. Немає тархуна використовуйте м’яту.

Більше рухайтеся. Шлунку потрібно час, щоб переварити їжу. Чим більше білка, тім довше триває процес – до п’яти годин.

Ідеальне блюдо ранок – холодець з нежирного м’яса без хрону. Амінокислоти допоможуть організму відновитися після прийому алкоголю. Ще краще влаштувати розвантажувальний день.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України