Авторські статтіДіаспора

Прага вирішила боротися з неліцензованими гідами

Празькі влада вирішила заборонити діяльність гідів-любителів, які не пройшли спеціального навчання та не мають ліцензії міський компанії Prague City Tourism. Про це мерію попросила Асоціація екскурсоводів ЧР. Магістрат вже розробив відповідний законопроект і передав його на розгляд у нижню палату парламенту.

Зазначимо, в 2008 році поправки до закону про приватному підприємництві включили професію гіда в список вільних видів діяльності. Це означає, що послуги екскурсовода може пропонувати абсолютно будь-який зареєстрований підприємець. Для цього не потрібно ніяких додаткових ліцензій або підтвердження кваліфікації.

З цієї причини якість екскурсій в місті сильно різниться. Багато туристів скаржаться на погану підготовку екскурсоводів, які або не знають історії, або серйозно спотворюють її.

Сьогодні в центрі Праги поширені безкоштовні тури, коли екскурсоводи набирають групи прямо на вулиці. При цьому від учасників не вимагають грошей наперед, а пропонують віддячити гіда в кінці прогулянки, якщо екскурсія їм сподобалася. Розмір винагороди залишається на розсуд туриста.

Багато з таких гідів не тільки не мають належної кваліфікації, але також офіційно не зареєстровані як підприємці, що є прямимо порушенням закону. Вони не сплачують податки і не роблять соціальних відрахувань, тоді як законослухняні і кваліфіковані гіди залишаються без роботи.

Раніше Асоціація екскурсоводів ЧР просила уряд виключити професію зі списку вільних видів діяльності і ввести для підприємців обов’язковий іспит на профпридатність, після якого видавати відповідне свідоцтво і єдиний відмітний знак, щоб у подальшому їх було простіше контролювати. Альо підтримки в кабінеті міністрів ініціатива не знайшла.

Навесні 2017 року асоціація звернулася безпосередньо у празький магістрат, і справа зрушила з мертвої точки. Столична влада витворили спеціальну робочу групу, яка і підготувала поправки до закону про умови ведення підприємницької діяльності.

«Празька резервація пам’яток входити в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, тому працювати тут повинні тільки навчені ліцензовані гіди», – заявила голова робочої групи Ярослава Яндерова.

Швидше за все, процес обговорення і схвалення документа затягнеться, оскільки мова йде про зміну підприємницького законом і зачіпає відразу кілька «неповоротких» профільних відомств. Сама ж Прага без підтримки парламенту ніяк не зможе змінити ситуацію.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України