Духовне

Послання Папи на Всесвітній день хворого

Безкорисливе дарування є головною темою послання Папи Франциска з нагоди Всесвітнього дня хворого. Зразком такого дарування є свята Тереза з Калькутти та численні волонтери, що гуманізують лікувальний процес.

«Даром прийняли, даром давайте» (Мт 10, 8), – цим зверненням Христа до апостолів з Євангелії від святого Матея Папа Франциск розпочинає своє послання з нагоди Всесвітнього дня хворого, що відзначатиметься 11 лютого 2019 р. З цієї нагоди будуть проведені урочистості в індійському місті Калькутта. У посланні, оприлюдненому у Ватикані 8 січня 2019 р., Святіший Отець зазначає, що «Церква, Мати всіх своїх дітей і, насамперед, хворих, нагадує, що жести великодушного дару, такі як жести Доброго Самарянина, є найбільш вірогідним шляхом євангелізації».  

Життя – це дар, яким не можна маніпулювати

Наступник святого Петра наголошує, що життя – це дар, і тому його не можна розглядати як приватну власність, особливо в контексті прогресу медицини й біотехнології, які можуть спокушати людину маніпулювати «деревом життя».

Розуміння життя як дару, за словами Папи, допомагає долати індивідуалізм та соціальну фрагментацію на шляху встановлення нових взаємозв’язків та різних форм співпраці між народами й культурами. «Діалог, що є передумовою дарування, – пише він, – створює можливості для людського зросту й розвитку, що здатні долати укорінені схеми застосування влади в суспільстві». Святіший Отець пояснює, що дар не означає просто давати подарунок. Дар – це дарування себе самого, що передбачає бажання встановити взаємозв’язок . «Отже, дар, – читаємо далі в посланні, – це, насамперед, взаємне визнання, що є основою суспільства. Дар – це відображення Божої Любові, що досягає своєї вершини у втіленні Божого Сина та Зісланні Святого Духа».  

Визнавати обмеження людини як «створіння»

«Кожна людина є вбогою, нужденною та злиденною» – пише Папа Франциск, вказуючи на необхідність визнавати, що всі ми потребуємо допомоги інших і як «створіння» повинні визнавати свої обмеження. «Відверте визнання цієї правди, – додає він, – допомагає нам залишатися покірними й спонукає до солідарності, як необхідної чесноти життя». За словами Папи, тільки тоді, коли людина усвідомлює, що за своєю природою тісно взаємопов’язана з іншими, вона здатна трудитися для спільного добра.    

Приклад святої Терези з Калькутти

В контексті цьогорічного відзначення Всесвітнього дня хворого, що пройде в Індії, Святіший Отець згадує про святу Терезу з Калькутти, що є «зразком милосердя, вчиняючи видимою Божу любов до вбогих і хворих». Цитуючи свою проповідь, виголошену з нагоди канонізації цієї святої 4 вересня 2016 р., Папа зазначає, що «її місія на периферіях міст і на екзистенціальних периферіях до сьогодні є промовистим свідченням близькості Бога до найбідніших серед бідних». «Свята Мати Тереза допомагає зрозуміти, – додає він, – що єдиним критерієм діяльності повинна бути безкорислива любов до всіх, не зважаючи на мовні, культурні, етнічні, чи релігійні відмінності».

Волонтери та людська безкорисливість

Вселенський Архиєрей зазначає, що безкорисливість надихає працю численних волонтерів, які роблять великий внесок у сферу охорони здоров’я та виразно втілюють у життя духовність Доброго Самарянина. Папа висловлює вдячність різним асоціаціям волонтерів, зазначаючи, що однією з важливих сфер їхньої діяльності є захист прав хворих, насамперед тих, які потребують особливого лікування. «Закликаю вас і надалі бути свідченням присутності Церкви в секуляризованому світі, – пише Святіший Отець. – Волонтер – це добрий друг, якому можна звірити власні думки й почуття; завдяки своєму уважному слуханню волонтери створюють умови для того, щоб хвора людина була не тільки пасивним об’єктом лікування, але стала активним учасником взаємостосунків, здатних відновити надію й допомогти погодитись на подальше лікування. Волонтерство передає цінності, поведінку та стилі життя, що зароджуються з глибокого бажання дарувати. І це також означає вчиняти лікування людянішим».

Уникати логіки прибутку в медичних закладах

Безкорисливість, за словами Святішого Отця, повинна надихати, насамперед, католицькі медичні установи, покликані бути прикладом «дарування, великодушності й солідарності, протиставляючись логіці прибутку будь-яким коштом, вигоди та визискування. Папа закликає католицькі медичні заклади уникати виключно підприємницького мислення та «піклуватися більше про людину, ніж про прибуток».

На завершення Святіший Отець ввіряє всіх Пречистій Діві Марії, аби Вона допомогла ділитися отриманими дарами в дусі діалогу і взаємного прийняття, щоб жити як брати й сестри, уважні до потреб одні одних, вміючи дарувати від щирого серця та вчитися радості самовідданого служіння іншим.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України