Право

Вручення повісток на блокпостах: що зміниться у мобілізації для чоловіків

Кабмін дозволив вручати повістки незалежно від місця перебування на військовому обліку та місця постійної реєстрації.

Що тепер зміниться і які це матимуть наслідки для українців, пише 24 Канал за словами юриста адвокатського об’єднання T&T Partners Владислава Юрчака.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки – це нова назва колишніх військкоматів, скорочено – ТЦК та СП.

Згідно з новими правилами, ТЦК та СП відповідно до покладених на них завдань здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов’язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки) на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування) .

Стара редакція цього положення не містила вказівки за місцезнаходженням особи на військовому обліку, проте в основному по всій країні склалася ситуація, коли повістку можна отримати виключно в тому регіоні, в якому особа перебуває на військовому обліку.

Втім, нова редакція усуває такі прогалини та чітко регламентує можливість будь-якому ТЦК та СП здійснювати заклик громадян під час мобілізації, незалежно від місця їхнього перебування на військовому обліку. Тобто тепер представникам ТЦК та СП дозволено вручати військовозобов’язаним повістки незалежно від місця перебування на військовому обліку та місця постійної реєстрації.

Кабмін фактично розширив повноваження ТЦК та СП. Тепер вони здійснюють оповіщення та призов громадян: на військову службу на заклик осіб офіцерського складу; на військову службу на заклик осіб з числа резервістів у особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу на призов під час мобілізації, в особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).

Останнє уточнення є ключовим. Раніше частини про місця перебування на військовому обліку не було.

Таким чином, ТЦК та СП уже не враховуватимуть, де саме людина перебуває на обліку. Також це не може бути підставою для можливого оскарження при врученні повістки.

Раніше повістки вручалися за територіальним принципом, хоча це правило було досить формальним. Їх могли виписати лише тим, хто має постійну реєстрацію на території, де працюють відповідні ТЦК та СП.

При цьому чоловік призовного віку, який прибув на місце проживання, зобов’язаний протягом 7 днів стати на військовий облік. Тим, хто не зробив, теж мають вручати повістки.

Водночас виникала і колізія – треба було довести різницю між постійним проживанням та тимчасовим проїздом. Цим моментом активно користувалися деякі громадяни, які бажали уникнути мобілізації. Нині їм це зробити набагато складніше, а повістки на блокпостах стали реальністю.

Українцям пояснюють, що повідомлення означає, що чоловіки (нині це стосується лише чоловіків) повідомили, що він має стати на облік або уточнити свої облікові дані. Це не обов’язково трансформується на неодмінну мобілізацію, а може бути пов’язане з бажанням уточнення інформації та обліку, а також формуванням резерву.

Повідомлення – це лише механізм, який може використовувати ТЦК та СП для вручення повісток військовозобов’язаним.

Порядок денний – це конкретний припис, який стосується конкретної особи та встановлює їй обов’язок прибути до ТЦК та СП у визначений строк: уточнення даних; проходження військово-лікарської комісії; призову на строкову військову службу; мобілізації у конкретну військову частину (мобілізаційне розпорядження).

Владислав Юрчак зазначає, що з точки зору юридичної сили, слід зазначити, що самих військовозобов’язаних оповіщення не зобов’язує до будь-яких дій, проте отримання повістки внаслідок повідомлення тягне за собою юридичні наслідки.

Щодо роботодавців, керівників установ, підприємств та організацій, а також посадових осіб, слід зазначити, що у разі невиконання ними обов’язків, встановлених у розпорядженні керівника ТЦК та СП, такі особи можуть нести адміністративну відповідальність за статтею 210-1 КУпАП. , що передбачає санкцію у вигляді штрафу у розмірі від 1700 до 3400 грн. та від 3400 до 5100 грн. штрафу для посадових осіб.

Головним аргументом ТЦК та СП є протокол про адміністративне правопорушення – порушення правил військового обліку, який є стартом процесу притягнення до адміністративної (для початку) відповідальності.

Раніше право складати адмінпротокол щодо порушника міг лише його рідний ТЦК та СП, де він перебуває на військовому обліку. Наразі це зможуть робити всі ТЦК та СП незалежно від місця реєстрації.

Тепер, якщо особі, яка перебуває на обліку, наприклад, у Києві, вручать повістку в Ужгороді, а така особа не з’явиться, то керівник Ужгородського ТЦК та СП матиме повне право накласти на особу адміністративне стягнення.

Як повідомлялося, в Україні чоловікам від 18 до 60 років продовжують вручати повістки. Багато хто помилково вважає, що чоловіка відразу відправлять на війну. Однак, це зовсім не так. Зазначимо, щоб мати право на працевлаштування чи вступ до вищих навчальних закладів, а також для розлучення чи, навпаки, створення шлюбу, українці повинні мати документ про військовий облік.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України