Гальмування із дозволом бити ракетами ATACMS чи Storm Shadow/SCALP-EG надає росіянам більше можливостей підготуватися до такого сценарію
Джерело: Defence Express
Останніми тижнями в ЗМІ та офіційних заявах політиків і посадових осіб значно зросла напруга у питанні дозволу для Сил оборони України бити західним озброєнням, у тому числі й американськими ракетами ATACMS, вглиб території РФ на відстані у понад 300 км. Втім, схоже, що поки що партнери вирішили не перетинати цю “червону лінію”.
Принаймні, як заявив речник Білого дому з нацбезпеки Джон Кірбі у п’ятницю, 13 вересня, станом на зараз “немає жодних змін у нашому погляду щодо надання Україні можливостей завдання ударів на великі відстані для використання вглиб РФ”. Його слова цитує видання Reuters, таку заяву він зробив під час зустрічі президента США Джо Байдена з прем’єр-міністром Великої Британії Кейром Стармером, де якраз і обговорювали це питання.
Кірбі наголосив, що Сполучені Штати “серйозно сприймають коментарі” так званого президента РФ Владіміра Путіна стосовно дозволу для України бити ATACMS та іншими західними ракетами вглиб РФ. Нагадаємо, нещодавно Путін заявив, що у цьому випадку НАТО ухвалює рішення про “безпосередню участь” у війні.
Свою заяву після зустрічі зробив і Стармер, його слова наводить Politico. Зокрема він наголосив, що його зустріч із Байденом не була “про якийсь конкретний потенціал”, але відзначив про те, що сторони визначили “тверду позицію”. Втім щодо найголовнішого, то рішення по ракетах Storm Shadow [ймовірно, йдеться також про удари вглиб території РФ] не було прийнято. Водночас Стармер зауважив, що це питання ймовірно будуть обговорювати на засіданні Генеральної Асамблеї ООН наприкінці місяця.
У контексті далекобійної зброї для України також можна відзначити, що чергову заяву зробив канцлер Німеччини Олаф Шольц, наголосивши, що є чітке рішення і воно не зміниться – йдеться про те, що Німеччина не буде передавати Україні їхні далекобійні ракети Taurus.
Щодо заяв Кірбі та Стармера, то тут, звичайно, можна припустити що це суто “обмовки” для ЗМІ, але насправді виглядає все так, що поки що справді немає узгодженості у цьому питанні.
Станом на сьогодні важко прогнозувати, коли ж може бути прийнято таке рішення. З варіантів – дозвіл буде “прив’язаний” до оголошення про передачу ракет AGM-158 JASSM, які за попередньою інформацією мають бути в одному з “осінніх” пакетів оборонної допомоги. Це було б вкрай логічним рішенням, бо інакше ефективність JASSM буде значно меншою.