Війна РФ проти України

Понад півтисячі Shahed-136 у вересні росія використала проти України, що є рекордним показником для цих дронів-камікадзе за один місяць

Статистика використання РФ дронів-камікадзе Shahed-136 за вересень: які висновки та до чого треба бути готовим

Ворог наростив використання дронів-камікадзе, точніше літако-снарядів типу Shahed-136, перейшовши до їх методичного масованого використання, вочевидь не відчуваючи браку їхньої кількості. При цьому, на відміну від крилатих ракет, удари цими засобами продовжувались доволі активно протягом усього літа.

Джерело: Defence Express

Зокрема за червень ворог випустив 197 Shahed-ів, у липні – 246, у червні – 167. А за вересень – 503 одиниці. Це значно більше за попередній найвищий показник травня із 413 літако-снарядами. Й з 503 Shahed-136 нашим захисникам вдалось збити 396 одиниць, й середня частка знищених цілей складає насправді доволі високий показник у 78,7%.

Якщо, відповідно до повідомлень Командування Повітряних сил ЗСУ, розкласти кількість запущених та кількість збитих Shahed-ів, то можна отримати наступну картину:

Статистика використання РФ дронів-камікадзе Shahed-136 за вересень: які висновки та до чого треба бути готовим

На графіку видно, що максимальна пауза між ударами складала лише два дні. Два рази на місяць ворог запустив однакову максимальну кількість літако-снарядів – по 44 одиниці. У цих випадках ефективність роботи української системи протиповітряної оборони склала 73-77%. Коли ворог запускає менше 20 Shahed-ів ППО демонструє майже 100% ефективність.

Але успішність роботи зенітників залежить ще й від районів куди цілив ворог, маршрутів польоту й концентрації засобів ППО. Також ворог активно користується перенесення вектора ударів, й після масштабних атак по Одеські області, змістив напрям на Хмельницьку та Вінницьку області, а в останній атаці вже вночі 1 жовтня (не відображено у статистиці) бив по Черкащині. У результаті – з 30 літако-снарядів збито лише 16 – 53%.

Водночас попри таку масованість важливу роль відіграє те, що вони для ворога відносно дешеві. Звісно не відомо за яким конкретним цінником РФ закуповує іранські літако-снаряди, але їх собівартість оцінена від 20 до 40 тисяч доларів. У цьому випадку вереснева кількість Shahed-ів умовно обійшлась Кремлю від 10-20 млн доларів, якби він їх отримував за собівартістю.

Якщо ж умовно навіть підняти закупівельну ціну Shahed-136 для РФ до 100 тисяч доларів за один літако-снаряд, то мова йде про 50 млн доларів на таку кількість засобів далекобійного ураження. Боротися з якими складно та потребує використання максимально дешевих засобів, що звісно впливає на ефективність.

Якщо, звісно виключно в теоретично уявити, що на кожний Shahed-136 витрачалась б одна ракета для NASAMS, це у вересні коштувало б від 654 млн доларів. Бо ракета AIM-120 для США коштує 1,3 млн доларів, на експорт дорожче і це ж за умови абсолютно 100% ефективності.

І це звісно вже давно порахували у Москві й вочевидь будуть масштабувати такі удари, використовувати тактику з концентрації великої кількості Shahed-136 у одному залпі та постійним зміненням вектору ударів.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України