Політолог: Зеленський піде з посади через державну зраду

Одним із найбільш дієвих сценаріїв, здатних усунути Зеленського і Ко від влади був, є і залишається сценарій «державна зрада». Саме цим шляхом, як на мене, сьогодні рухається головний його опонент п’ятий президент України, послідовно крок за кроком вкладаючи цю дефініцію у тези всіх свої спікерів.

Про це повідомив на своїй сторінці у фейсбук Валерій Клочок.

Проти Зеленського вже неодноразово звучали закиди про державну зраду: будучи кандидатом він назвав бойовиків «ДНР/ЛНР» повстанцями; навесні 2019 року в СБУ було зареєстровано заяву стосовно кандидата у президенти Володимира Зеленського, якого активіст Вадим Гладчук звинувачував у державній зраді через отримання коштів від Росії за продукти, які були вироблені до 2014 року; імплементація «формули Штайнмаєра»; прихильники Порошенка звинувачували у державній зраді Зеленського через участь у переговорах у Нормандському форматі в грудні минулого року; державна зрада через можливе постачання води до Криму; візит Зеленського до Оману також пов’язують із можливою державною зрадою та можливим вивезенням туди награбованого. Врешті-решт кадрова політика глави держави (коли він дійсно призначає на найвищі державні посади людей з нібито вищою освітою і доволі далеких від розуміння ефективного державного управління) також трактується багатьма експертами, політиками та фахівцями в найрізноманітніших галузях, як цілеспрямовані дії на знищення України. Перелік звісно можна продовжувати. Достатньо детально посьорфити просторами Internet аби переконатися в небезпідставності вищеописаного.

Часто вдаючись до аналізу тез, котрі озвучують слуги, у багатьох виникає когнітивний дисонанс: як можна не розуміти елементарних речей та не бачити справді катастрофічних наслідків власної діяльності, як можна бути свідомо переконаним у власній правоті, коли результат дії є очевидним для всіх, як неефективний чи хибний.

Пояснення такому явищу свого часу дали працівники кафедри психології Корнелльського університету (США) Девід Даннінг і Джастін Крюґер. Явище отримало назву «ефект Даннінга-Крюґера», коли люди з низькою кваліфікацією роблять помилкові висновки та невдалі рішення, але їхня некомпетентність не дозволяє усвідомити це. Поряд з тим талановиті та висококваліфіковані спеціалісти розуміють складність існуючих законів реальності і, як правило, самокритичні до власних умозаключень та результатів діяльності. Як на мене, це дослідження дуже влучно характеризує нинішню ситуацію в державному управлінні. Аби не одне але.

Дана версія для нинішніх державних управлінців практично в усіх гілках влади могла б бути найбільш прийнятною з огляду на можливу міру відповідальності та звинувачення, котрі небезпідставно лунають на їх адресу за наслідками перших місяців роботи і котрі мають усі шанси лягти в основу кримінальних справ. Питання часу та готовності тих від кого залежить рішення про порушення таких справ.

Але «бити» по усіх можновладцях справа кропітка, об’ємна й малоперспективна саме з точки зору правосуддя. Так само, як малоперспективна справа щодо державної зради самого президента. Навіть ухвалений закон про імпічмент вказує на нереальність доведення процедури до логічного завершення.

А от серйозною технологією, здатною не просто похитати крісла під чинною владою, а навіть і змусити піти на перевибори може стати справа про державну зраду. Для того аби це справді стало реальністю потрібний достатній кейс, який забезпечить швидше медійну аніж правову позицію сторони звинувачення.

В цій частині яскраво показовою є історія з імпічментом Трампа в США, котра стала черговою перемогою для нього (поки що). В Україні такий процес процедурно стартувати не зможе, через той же самий закон про імпічмент (для початку процедури потрібно зібрати в парламенті підписи. Підставою для ініціювання імпічменту є письмове подання, підписане більшістю народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України – щонайменше 301 підпис). А от медійно він зможе мати серйозні наслідки для Зеленського і Ко у випадку серйозності звинувачень.

Петро Порошенко після поразки на президентських виборах не випадково під час акції на Банковій пообіцяв своїм прихильникам за рік повернутися у свій кабінет. Можливо й не рік, можливо півтора-два, але від ідеї він не відступить. І саме звинувачення в державній зраді може стати каталізатором незворотності процесу не лише парламентських, а й президентських виборів (виграє Порошенко чи ні – це не питання цього матеріалу).

На перший погляд такий сценарій може здаватися малореалістичним. Втім я б не був таким категоричним в недооцінці «талантів» та здібностей наших політиків та їх політтехнологів у боротьбі за владу. Тим паче, коли сам конкурент і Ко страждає ефектом Даннінга-Крюґера.

Черговий закид пролунав з уст відомого нардепа попередніх скликань Тараса Чорновола (котрий не підбирає епітетів для критики Зеленського) в ефірі 4 каналу 4 лютого цього року. Дослівно було сказано наступне: «Як можуть люди, які мають вищу освіту, в яких якісь там радник є робити так погано? Як можна адекватну економіку, промисловість, яка реально є, обвалювати на 8% в місяць? В принципі теоретично це здається неможливим. Велика депресія в США не давала такого різкого піке в економіці. В мене напрошується конспірологічна думка: а може дійсно людина, яка розставляла їх усіх на свої місця, людина, яка давала їм повноваження, людина, яка контролює голосування і все, яка займає сьогодні крісло президента України, а може вона дійсно має завдання демонтувати українську державність? А після того, як він поїхав в Оман, це площадка, де ніхто не вимагає повернення, куди вивозять золоті злитки і гігантські мільярдні кошти у готівковій валюті. От демонтувати українську державу, отримати бонуси і поїхати туди. Бо інакше пояснити такі безглуздя просто фізично неможливо».

Після такого одкровення Чорновола в мене напрошується висновок, що команда Порошенка поволі-поволі але готує Зеленському державну зраду і ця ідея в їх головах зародилася не вчора. Тим паче, що і сам Зеленський створює чимало приводів для такого сценарію. Такі собі подарунки долі для Петра Олексійовича.

Відтак обіцянка Зеленського не балотуватися на другий термін нині виглядає доволі неоднозначно з огляду на те, чи добуде він хоча б перший.

Так, президент має імунітет. Але його недоторканість може і не допомогти у випадку подальшого стрімкого падіння довіри в очах суспільства. А як його (суспільство) організовувати на потрібні їм дії українські політики добре знають і вміють. Просто ще не настав час Х.

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

fourteen + 10 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh