Останні кілька днів в Україні розгорілася дискусія на тему того, чи варто давати субсидії тим, хто здатні самі оплачувати комунальні послуги, мова йде, насамперед, про власників дорогих машин і великих будинків, квартир. На думку політолога Олеся Яхно-Belkovskoj, всі погодяться з тим, що в країнах з високим рівнем життя пільги – це завжди адресна допомога, і розрахована на тих, хто дійсно цієї допомоги потребують, але також всі погодяться з тим, що в цих країнах рівень зарплат, пенсій – цілком гідний. І при цьому громадяни цих країн розуміють, що комунальні послуги не коштують копійки, і незалежно від рівня доходів, споживання послуг відносяться економно.
Політолог зазначає, що Україна ж довгі роки культивувалися класичні пострадянські проблеми: низька якість послуг і недовіра до держави. Політики вважали за краще домовлятися про знижки на енергоресурси з Росією, замість того, щоб переходити на енергозберігаючі технології, модернізацію енергогалузі в цілому. Громадяни, в свою чергу, звикли до підходу: раз політики заробляють на державі і її ресурсах, то і ми теж будемо заробляти там, де це можливо. Ламати цей підхід довелося, починаючи з 2014 року, коли Україна опинилася на межі виживання. Російська агресія просто змусила Україну зайнятися енергодиверсифікацією і модернізацією галузі.
За словами Олесі Яхно-Belkovskoj, якби українські політики до 2014 року в плановому поетапному режимі займалися енергозберігаючими технологіями, розвитком альтернативних джерел енергії і так далі, різкого підвищення тарифів не відбулося б. Зростання вартості комунальних послуг ставши певним шоком для звичного пострадянського свідомості не тільки малозабезпечених категорій громадян, але і для тих, хто цілком в змозі оплачувати комунальні послуги. З часом Україна прийде до субсидій і пільг як до виключно адресної допомоги, а також до економного ставлення до споживання тих або інших ресурсів і розуміння, що послуги не можуть коштувати копійки.