Рік тому Україна заборонила ввезення російських мінеральних добрив. Російські компанії начебто пішли з ринку, але залишилися постачальники, які на пару з російськими чудово заробляли на імпорті. Кілька років вони поклали на те, щоб вивести українські підприємства за межі рентабельності і у них це майже вийшло. Але все-таки в 2019 році Кабмін заборонив російський імпорт, а ціна газу для українських хімічних підприємств впала. Так і заробив український хімпром і пішло його зростання. Як інформує наш сайт, про це в ефірі «Україна 24» розповів політолог Кирило Сазонов.
Він зазначає, все б і нічого, але тут в Україну пішли дешеві добрива з Польщі, Казахстану, Литви, Сербії, Туреччини, Грузії, Румунії, Болгарії. Логічно, що виникає питання: звідки вони взялися? Все просто – там працювали підприємства, які належать російському бізнесу, або партнерські заплави отримували газ і аміак від Росії з великим дисконтом. Або тамтешні трейдери просто заміщали місцевий товар російським, і виштовхували його в Україну, де вже наші трейдери радо його приймали і продавали.
За словами Сазонова, зараз так звані аграрні асоціації намагаються зірвати рішення міністерства економіки про введення часткових квот на імпорт міндобрив в Україну і це ні краплі не боротьба за інтереси простого українського фермера. Це лобісти імпорту розгорнули війну за збереження фінансових потоків великих трейдерів, але, якщо ми поставимо на чашу ваг інтереси трейдерів-імпортерів та інтереси промисловості, де працюють десятки тисяч українських громадян, то вибір очевидний. Будь-яка країна повинна підтримувати національного виробника. Зараз залишається сподіватися, що найближчим часом будуть введені розумні квоти на імпорт мінеральних добрив, і ця ситуація стане прикладом для інших галузей.