“Вчора у парламенті виконано дві вимоги Майдану. Перше – скасовано закони, які були ухвалені в антиконституційний спосіб 16 січня – так звані диктаторські закони. Друге – під тиском громади Азаров був змушений подати у відставку і Янукович підписав відповідний указ. А це означає, що вже нема міністра Табачніка, нема Захарченка, прем’єр-міністра Азарова – це реально проміжна перемога. Далі крок за кроком маємо досягнути виконання решти наших вимог, з якими ми виходили на Майдан. Влада пішла на поступки, і це завдяки нашим протестам, завдяки майданам по всій Україні”. Про це 28 січня 2014 року, виступаючи на Майдані Незалежности у Києві, заявив лідер ВО “Свобода” Олег Тягнибок.
Свободівець наголосив: ніхто навіть не міг подумати, що у Черкасах, Полтаві, Сумах, Запоріжжі, Дніпропетровську відбуватимуться такі бої за Україну. “Влада розповідала, що на Майдан приїхали тільки люди із Галичини, а Велика Україна буцімто всіляко підтримує політику Януковича. Але останні події в містах східної України, містах-мільйонниках задемонстрували, що вся Україна повстає проти бандитського режиму, який принижує українців та позбавляє нас права на життя!
Протягом останніх днів посилилися арешти активістів по всій Україні. У Черкасах, Дніпропетровську, Запоріжжі хапають керівників обласних організацій “Свободи”. Голову Кіровоградської “Свободи” Олександра Ромащенка затримали тоді, коли він повертався з Києва. А причина – бо він мав намір створити Народну раду на Кіровоградщині. Тобто влада вже дійшла до того, що арештовують не за дії, а лишень за намір зробити певний крок. Така ж ситуація з керівником Запорізької “Свободи” Віталієм Подлобніковим, якого також заарештували, проте згодом таки відпустили, однак міліцянти і далі продовжують за ним ходити. Зараз також зник керівник Донецької “Свободи” Артур Шевцов. Уже другу добу невідомо його місце перебування. Зрештою, ми не знаємо досі, де перебувають близько сотні активістів, які зникли.
Після голосування за скасування “диктаторських” законів від 16 січня наступним питанням мали розглянути законопроєкт про декриміналізацію – звільнення від кримінальної відповідальности активістів майданів. Однак нам не вдалося дійти компромісу із представниками влади щодо редакції цього закону.
Ми чітко вимагаємо: негайно звільнити тих, хто вже заарештований, тих, кому суди під кальку присудили 2 місяці арешту; звільнити людей, яких затримано і які очікують судів; зупинити переслідування тисяч людей, на яких пішло “орієнтування” для затримання. Громадян має бути звільнено, переслідування має бути припинено! Наступне: коли людей буде звільнено – маємо ухвалити в парламенті закон про скасування кримінального переслідування усіх учасників протестів. Не можемо допустити, аби жодну людина, яка бере участь у протестах, переслідували.
Оскільки нині не було спільного рішення, ми не могли затвердити цей закон. Влада пропонує голосувати за цей документ із певним відтермінуванням. Тобто цей закон, може набути чинности за 15 днів після його ухвалення, але за умови, що Майдан звільнить зайняті приміщення, звільнить автошляхи, демонтує намети тощо. Ми поінформували владу, що це нас не влаштовує, що люди на Майдані не підуть на такі умови і наша позиція відображає настрій протестувальників на сто відсотків. Також є наш законопроект, що так звана декриміналізація відбуватиметься без будь-яких умов, проте більшість не хоче підтримати його”, – зазначив Олег Тягнибок.
Лідер націоналістів також повідомив, що відбулося засідання Народної Ради України. Участь у ньому взяли представники Президії і Ради ВО “Майдан”, представники сотень, громадські активісти та инші. Під час заходу обговорено план дій опозиції на завтрашньому засіданні Верховної Ради. Ухвалено рішення зробити усе для того, аби домогтися затвердження закону із мінімальними поступками владі.
“Ми домовилися, що працюємо цілу ніч та намагаємося переконати представників більшости проголосувати за наш проєкт закону. Завтра діятимемо залежно від ситуації – мусимо проголосувати. У першу чергу треба зробити все для того, аби звільнити затриманих побратимів, бо невідомо, що з ними там роблять. Тому слід зробити усе, аби ухвалити закон. Та є дилема – межа поступок владі. Ми вирішили, що ці поступки мають бути мінімальними – такими, аби не забрати право Майдану на протест та існування. Зараз надважливо припинити процеси викрадання і катування людей”, – заявив Олег Тягнибок.
Свободівець також додав, що вдалося домогтися того, що під дію закону про так звану амністію не підпадатимуть ті, хто причетний до вбивств, катувань, викрадення людей та до позбавлення можливости здійснювати журналістську діяльність. Окрім цього, завтра у Верховній Раді опозиція вимагатиме розгляду питання про конституційну реформу, адже питання нової Конституції – питання порядку денного та вимог Майдану.
Українці не здаються. Боротьба триває! Не будьте осторонь, не «продиваньте» своє майбутнє! Якщо ви не маєте змоги побувати на цьому протистоянні у Києві, допоможіть тим, хто хоче добратися туди, та тим, хто там перебуває.
Добровільний збір коштів для протестувальників на Євромайдані: картка Приватбанку 5457082230251691 (НЕ БУДЬТЕ БАЙДУЖИМИ ДО МАЙБУТНЬОГО УКРАЇНИ!) Кожна копійка буде великою допомогою!