Ми всі звикли називати гречану крупу «царицею круп». І це дійсно так, адже вона містить безліч корисних вітамінів, амінокислот і мікроелементів. Однак існують і інші, не менш корисні крупи, наприклад, кіноа, кускус, камут, жито та інші.
Кіноа
Кіноа — дрібна крупа світло-коричневого кольору, що має в приготованому вигляді приємний горіховий присмак. При варінні кіноа стає напівпрозорою, а кожне зернятко збільшується в кілька разів. Але головне, що кіноа вкрай багата корисними жирами, такими як Омега-3. У ста грамах цієї крупи — приблизно 15% від добової дози, необхідної людині. Також в ній міститься безліч амінокислот. Амінокислотний склад кіноа вкрай схожий на амінокислотний склад молока. А про користь молока знають всі. Так як в кіноа міститься багато лізину – 25% від добової норми — ця крупа допоможе вам впоратися з випаданням волосся та анемію.
Камут (пшениця Хорасан)
Незважаючи на інтригуючу назву, це всього лише один з численних видів пшениці. У ста грамах камута міститься до 11 грамів білка і 8 грамів клітковини, що складає більше 30% середньодобової дози, необхідної для людини. У камуте також міститься більше 15% від добової норми нікотинової кислоти, яка потрібна для коректної вироблення гормонів, правильного функціонування нервової системи і переробки жирів з вуглеводами. Також камут можуть вживати люди, які мають алергію.
Однак він не підійде для людей з непереносимістю глютену. Камут дуже швидко готується – досить залити крупу і поставити на середній вогонь приблизно сорок хвилин. Камут має приємну пухку структуру і бобовий присмак.
Сорго
Сорго – крупа з Судану. Особливу популярність вона придбала в Китаї та Північній Америці. Сорго має округлі зерна, чий колір варіюється від коричневого до світло – бежевого. Користь сорго незаперечна: згідно базі даних USDA Nutrient Database, якою користуються практично всі дієтологи США, у ста грамах сорго міститься приблизно 15% рослинних білків, що є дуже гарним показником.
Також у цій крупі багато тіаміну (вітаміну B1), який сприяє роботі серцевих м язів, підвищує апетит і нормалізує роботу м язів. Зміст B2 і B6 у сорго також украй велика. Дані вітаміни відповідно підтримують зростання нігтів і волосся, а також роботу обміну речовин. На жаль, у цій чудовій крупі є один мінус — досить низька перетравність, всього лише 50%.
Тэфф
Метлічка абіссінська — тэфф — ідеальний злак для тих, хто має алергію на глютен або ж сидить на безглютенової дієті. Ця крупа має невеликі округлі зернятка і м’яка м’який, злегка кислуватий горіховий смак. У глютену великий вміст лізину, за цим параметром він з лишком обганяє пшеницю і ячмінь. Протеїн необхідний організму для підтримки росту волосся, а також для коректної вироблення кров’ю дерев’яних тілець. Тефф вкрай багатий рослинним білком, що робить його поживним і корисним для організму.
Також у ньому багато вітаміну C, який важливий для вироблення колагену, створення нових кров’ю дерев’яних тілець і розвитку м’язової тканини. Тефф можна придбати в супермаркетах або Інтернеті . Він досить популярний, що робить його більш доступним, ніж сорго або камут. Готувати ж тефф дуже легко — вистачає п’ятнадцяти хвилин на середньому вогні, щоб каша була готова до вживання, а з теффовой борошна виходять чудові млинці.
Амарант
Рослина, яке довгий час було популярними лише на історичній батьківщині — Перу, зараз поступово приходити до нас. Унікальність зерен амаранту — в тому, що вони вкрай насичені рослинним білком: у ста грамах крупі міститься приблизно 25% добової норми для людини, що робить його дуже поживним. Амарантовая крупа також багатий лізином. Завдяки унікальному основних інгредієнтів – свалену — амарант є сильним природних імуномодулятором. Його вітамінний склад також багатий: ЦЕ вітаміни B1, A, PP, B2, B4, C, B9. Всі вони допомагають організму нормально функціонувати і без перебоїв. Готова амарантовая крупа має карамельний колір і злегка солодкуватий присмак. Купити її можна практично в будь-якому магазині