Зазвичай конфігурацію супутника задають ще в процесі налагодження на Землі, а на орбіті він просто виконує закладені в нього перед запуском функції. Розробники з британської компанії Eutelsat хочуть змінити підхід, створивши супутник, який можна підлаштовувати прямо на орбіті.
Перший супутник Eutelsat Quantum планується запустити вже в 2019 році. Оператор зможе змінювати деякі настройки прямо з центру управління польотами. Передбачається, що в реальному часі можна буде змінити область, за якою супутник веде спостереження, частоту сигналу і ряд інших параметрів.
Розробники впевнені, що змінність параметрів стане проривом на ринку, так як дозволить налаштувати супутники прямо в процесі їх роботи, адже найчастіше вони проводять на орбіті по 15 і більше років. Тому згодом виконавши свою основну функцію апарат можна буде переналаштувати на інші завдання, що потребують додаткової уваги. Таким чином в Eutelsat збираються вирішити проблему швидкого старіння супутників, що в майбутньому призведе і до зниження темпу, з яким на орбіті накопичується сміття.
Але конкуренцію Eutelsat зможуть скласти мікросупутники, запуск яких, як і виробництво, обходиться набагато дешевше. У «мікросатів» теж є свої прихильники, які вважають, що немає чого платити за те, що може ніколи і не знадобитися. Замість цього краще розробити пару-трійку «малюків», здатних виконувати конкретні завдання.