Авторські статті

Пенітенціарну службу може очолити колишній ув’язнений

   За 23 роки незалежності України правозахисники постійно піднімали питання утримання ув’язнених. Нелюдські умови побуту у виправно-трудових колоніях і слідчих ізоляторах, моральний тиск, важкі захворювання ув’язнених – це страшна реальність в закладах, що входять в пенітенціарну систему держави.

Розпочати реформу в цій сфері поки так і не вдалося. Переважно, через відсутність законодавчої ініціативи з боку представників системи.

Сьогодні, 25 грудня, група народних депутатів звернулася до міністра юстиції з вимогою розпочати реформування пенітенціарної служби. В якості її нового керівника була запропонована кандидатура адвоката і правозахисника Віктора Смалія.

З ситуацією по той бік ґрат Смалій знайомий не з чуток: 9 грудня 2013 він був арештований і поміщений під варту за безпідставним звинуваченням у нападі на суддю свого підзахисного. Звинувачення вдалося спростувати тільки через два місяці після арешту правозахисника.

Реальна причина ув’язнення – розслідування Віктором побиття Беркутом учасників мирної акції протесту 30 листопада 2013 на Майдані. Намагаючись приховати злочини міліції, стара влада помістила його за грати, що дозволяє вважати Смалія політв’язнем.

24 лютого 2014 Верховною Радою було прийнято постанову про звільнення політв’язнів, окремим пунктом в якому значилося звільнення Смалія.

«Треба все кардинально міняти, і насамперед – ставлення до людини за ґратами. Він такий же громадянин держави, як і всі інші. Я не хочу, щоб люди, які відбувають покарання, вважалися людьми другого сорту », – говорить побувавши за гратами адвокат.

Насамперед, потрібно провести ревізію всіх закладів в пенітенціарній системі. Виявлені порушення повинні стати основою для законодавчих ініціатив нового парламенту.

«Виправно-трудові колонії (ВТК) перетворилися на справжні концтабори. Про деякі з них ходять легенди – там  голодують і нелюдські умови утримання. Ніхто кардинально цією проблематикою в пенітенціарній службі не займався. Займалися тільки тим, що змінювали керівництво. Ті, хто приходили і займали ці посади, що не поверталися до людей обличчям. Просто не було бажання у керівництва створити більш-менш людські умови для ув’язнених », – розповідає Смалий.

На думку адвоката, систему потрібно побудувати з нуля – і це при кадровому голоді і нестачі державного фінансування в умовах неоголошеної війни. Почати потрібно з перегляду та внесення змін до кримінального та кримінально-процесуального кодексу, викорінення тотальної корупції вищих чинів.

«Пенітенціарна служба – це така система, як держава в державі, яка цілком може сама себе повністю забезпечувати, починаючи від нульового циклу і закінчуючи всім необхідним людині в побуті. Пенітенціарні заклади можуть повністю забезпечувати і Міноборону, і МВС, і себе, але ніхто не використовує цей потенціал », – упевнений правозахисник.

У місцях позбавлення волі людині повинні дати шанс реабілітуватися, отримати професію, а після звільнення – адаптуватися в соціумі. Замість цього ув’язнені отримують нестерпні умови утримання – переповнені камери, антисанітарію, погані воду і харчування, відсутність належного медичного супроводу та мізерну оплату праці. Гроші, які держава виділяє на цю сферу, таємничим чином розчиняються в довгому ланцюжку чиновницьких рук.

«Це вкрай корумпована система і ніхто ніколи не задавався ідеєю привести все в порядок. Вони практично не виступають із законодавчими ініціативами, їх все влаштовує. Їх влаштовує, що чим більше людей посадять, тим більше буде безкоштовних наймитів, які працюватимуть на систему і обслуговують генералів. Тут потрібен системний підхід до питання », – розповідає Смалій.

Він упевнений – нові парламентарії готові працювати над проблематикою пенітенціарної служби, приймати нові, гуманні закони і вносити зміни в старі. Насамперед, як нам вдалося дізнатися, народні депутати будуть лобіювати закон про звільнення сучасних політв’язнів.

ІНФОРМАТОР

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України