Авторські статтіДуховне

Папа: Альтернативи мирові на Близькому Сході не існує

Війна є донькою могутності та бідності, тож її можна подолати, лиш відмовившись від логіки зверхності та викорінюючи злидні. Такими думками, наголошуючи на тому, що не існує альтернативи мирові на Близькому Сході, Папа Франциск поділився, промовляючи в суботу, 7 липня 2018 р., до вірних, що зібралися перед базилікою святого Миколая в місті Барі.

Не силою світу, але силою хреста

По завершенні спілкування та обміну думками, що відбувалося в базиліці святого Миколая без присутності преси, Святіший Отець та Глави близькосхідних Церков вийшли на сходи храму, де Папа виголосив підсумкове слово, подякувавши, насамперед, учасникам спілкування за взаємоподіл, що допоміг «наново відкрити нашу християнську присутність на Близькому Сході», яка буде «настільки пророчішою, наскільки більше свідчитиме Ісуса Князя миру».

Як зауважив Єпископ Риму, також і наше церковне життя спокушуване «логіками світу», що породжує «гріх непослідовності між вірою та життям, що притемнює свідчення». «Відчуваємо, що знову мусимо навертатися до Євангелія, гарантії справжньої свободи, й зробити це невідкладно саме тепер, серед ночі агонізуючого Близького Сходу», – сказав він, зауважуючи, що подібно до тривожної Гетсиманської ночі, провісником світанку Пасхи буде не втеча чи меч, але «самопожертва, наслідуючи Господа».

«Добра новина Ісуса, розп’ятого і воскреслого задля любові, що поширилася із теренів Близького Сходу, здобула серце людини протягом сторіч, бувши пов’язаною не з силами світу, але з безмірною силою хреста», – сказав Папа, зауважуючи, що віра простих людей, «глибоко вкорінена» в цьому регіоні, є джерелом, з якого можемо черпати, щоб напитися та очиститися, «як це відбувається тоді, коли повертаємося до початків», здійснюючи прощі до Святої Землі.

Не боятися відмінностей та діалогу

Глава Католицької Церкви зазначив, що братерський діалог, який щойно відбувся, став знаком того, що «слід завжди шукати зустріч та єдність, не боячись відмінностей». І це стосується також і миру, «який слід плекати також і на посушливих теренах протистоянь», бо сьогодні, «не зважаючи ні на що, не існує альтернативи миру».

«Не перемир’я, забезпечені стінами та підтвердженням сили, принесуть мир, але дійсне бажання слухання та діалогу. Ми зобов’язуємося прямувати вперед, молитися та трудитися в цьому напрямку та благаємо, щоб мистецтво зустрічі переважило над стратегіями протистояння, щоб місце чванливості загрозливими знаками влади зайняла сила знаків надії: люди доброї волі та різних вірувань, які не бояться спілкуватися, приймати аргументи інших та дбати одні про одних», – сказав Єпископ Риму, наголошуючи, що лише завдяки дбанню про те, щоб «нікому не бракувало хліба та праці», крики війни перетворяться в пісні миру.

«Щоб досягти цього, важливо, аби ті, хто тримає в своїх руках владу, ступили нарешті та рішуче на шлях справжнього служіння мирові, а не власним інтересам», – додав він, закликавши: «Вистачить переважання часткових правд над надіями людей! Вистачить використовувати Близький Схід для інтересів, чужих Близькому Сходові!».

Засвоїти уроки минулого, ні диктатові жадоби

Святіший Отець підкреслив, що жертвами війни, насамперед, є прості люди. Війна, за його словами, є «донькою могутності та бідності», тому її долається «відмовляючись від логіки зверхності та викорінюючи бідність». Чимало конфліктів також розпалені «формами фундаменталізму та фанатизму», що замасковані релігійними відмовками, а насправді богохулять проти Божого імені.

«Але насильство завжди підживлюється зброєю. Неможна підносити голос, говорячи про мир, приховано проводячи нестримну гонку переозброєння. Мова йде про велику відповідальність, яка тяжіє на сумліннях народів, особливо тих могутніх. Нехай же не забудеться минуле століття, не забудуться уроки Хіросіми й Нагасакі, нехай же землі Сходу, де зійшло Слово миру, не перетворяться в темні простори мовчання. Вистачить впертих протистоянь, вистачить спраги заробітку, що не рахується з ніким, лиш би загарбати поклади газу та пального, не зважаючи на спільний дім і не соромлячись того, що енергетичний ринок диктує закони співжиття між народами!» – закликав Папа.

Християни – повноправні громадяни Близького Сходу

За словами Глави Католицької Церкви, для того, щоб відкрити стежки миру, слід звернути погляд на тих, які благають про можливість братерського співжиття з іншими. Потрібно захистити присутність всіх, не лише тих, які представляють більшість, прокласти шлях до «спільного громадянства», бо «християни є та повинні бути повноправними громадянами з однаковими правами».

Окремий погляд Папа звернув на Єрусалим, «унікальне та святе місто для християн, євреїв і мусульман всього світу», наголошуючи на необхідності збереження його ідентичності та пошанування status quo. З цього також нагадування про те, що лише вирішення, прийняте шляхом переговорів між ізраїльтянами та палестинцями, зможе привести до «стабільного і тривалого миру», гарантуючи існування «двох держав для двох народів».

Надія має обличчя дітей

«Надія має обличчя дітей», – вів далі Єпископ Риму, звертаючи увагу на те, що на Близькому Сході протягом багатьох років «жахаюча кількість» найменших оплакує загибель рідних та є свідком спустошення рідної землі. І це є «смертю надії». «Очі надто багатьох дітей протягом більшої частини життя бачили руїни замість шкіл, їхні вуха чули глухий гуркіт бомб, замість гамору ігор. Прошу вас, нехай же людство почує волання дітей, уста яких проголошують славу Божу. Витираючи їхні сльози, людство наново віднайде гідність», – наголосив він.

Далі діти передали Папа та Патріархам голубів, яких вони випустили в небо, як символ прагнення миру. Від базиліки святого Миколая предстоятелі від’їхали до архиєпископської резиденції на обід.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України