Не вщухають пристрасті навколо законопроекту про мобілізацію. У новій редакції передбачається відмова від старої системи з групами інвалідності, натомість можливо з’явиться перелік конкретних захворювань, які дадуть право на відстрочку від мобілізації або визнання непридатності до служби.
Як розповіла народний депутат Олена Мошенець, наразі є лише усні домовленості щодо нового тексту законопроекту.
“Принаймні на вчорашній вечір він не був зареєстрований, хоча вже наступного тижня ми як перламентарі дуже хочемо його бачити у комітетах та у сесійній залі принаймні на першому читанні”, – зазначила нардеп.
За словами Мошенець, під час роботи над новою редакцією законопроекту велику увагу було приділено питанню людей з інвалідністю.
“Як на мене, були дуже суттєві зрушення, тому що останній варіант (закопроекту), про який я чула, передбачає не групи інвалідності, а певні конкретні захворювання, які дадуть змогу мати або відстрочку від мобілізації, або не бути мобілізованим. Це стосується не лише самих військовозобов’язаних, а й членів їхніх сімей”, – сказала вона.
Необхідність цих новацій Мошенець пояснила тим, що, наприклад, третя група інвалідності включає різноманітні захворювання, деякі з яких дозволяють виконувати певні військові обов’язки. Хоча є й такі хвороби, з якими в жодному разі не можна йти до армії, наприклад, із туберкульозом.
“Кожен, хто потрапляє на захист України, незалежно, чи це буде тил, чи більш передові лінії, там не повинно створюватися проблем через те, що людина має ті чи інші захворювання, які потребують постійного лікування. І це буде враховано. Точно , що над цим працює профільне міністерство”, – наголосила нардеп.
Також вона прокоментувала можливість залучення до захисту України ув’язнених. За словами Мошенець, мають бути розроблені критерії відбору ув’язнених до служби у війську.
“Щодо цього питання та інформація, яка мені відома остання, мають бути розроблені критерії. І справді, серед ув’язнених буде відібрано для того, щоб захищати країну… багато хто з них каже, що готовий. Але це складне питання, бо з ними дуже складно працювати, вони дуже часто говорять одне, а відбувається на практиці інше. З іншого боку, треба зробити відбір. І якщо ці люди дійсно можуть захищати, то звичайно нам потрібні ті, хто можуть допомогти нашим захисникам”, – прокоментувала Мошенець.
Вона прогнозує, що голосування в першому читанні за новий законопрект щодо мобілізації може відбутися вже найближчого тижня.
“Все буде дуже швидко. Швидше за все, перше читання проекту може вийти вже наступного тижня. Ми вже запланували комітет, бо всі чули, що нібито цей документ уже є. Далі він іде за всіма відповідними процедурами”, – сказала вона.
Нардеп зазначила, що всі комітети Верховної Ради вже готові розглянути текст нового проекту та передати на голосування до сесійної зали.
“Я сподіваюся, що це відбудеться наступного тижня”, – резюмувала Мошенець.
Нагадаємо, до положення про мобілізацію в Україні внесено зміни, згідно з якими запроваджуються жорсткі обмеження у правах для ухилістів від призову.