Політика

Опитування: 78% українців вважають, що президент несе пряму відповідальність за корупцію

Станом на початок липня 78% опитаних українців вважають, що президент України несе пряму відповідальність за корупцію в уряді та військових адміністраціях.

Незгодні з цим твердженням 18% опитаних.

Про це свідчать результати опитування Фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва, проведене спільно з Київським міжнародним інститутом соціології з 3 до 17 липня 2023 року.

Зазначається, що українці старшого віку більш вимогливі до президента, ніж молодь. Якщо серед опитаних віком 18–29 років 70% погоджуються з тезою, що глава держави несе відповідальність за корупцію, то серед людей віком 60+ частка критично налаштованих зростає до 81%.

Інших суттєвих відмінностей – за матеріальним становищем чи регіоном проживання – немає. Що стосується віку респондентів, то молодь виявилася менш вимогливою до глави держави, ніж українці старшого віку. Серед респондентів 18–29 років з тезою про пряму відповідальність Зеленського за корупцію погодилися 70%. Водночас серед людей віком 60+ таких людей – понад 81%.

У Фонді “Демократичні ініціативи” вважають максимально коректним питання: “Чи погоджуєтеся ви з твердженням, що президент несе повну відповідальність за корупцію в уряді та військових адміністраціях” у своєму опитуванні.

Про це у коментарі Суспільному сказав виконавчий директор Фонду Демократичні ініціативи Ілька Кучеріва Петро Бурковський.

Пояснюючи, чому питання сформульоване саме таким чином Бурковський зазначив, що соціологи відштовхуються “від реалій життя, від Конституції”.

“Зараз у нас воєнний стан в країні, президент згідно з Конституцією, законодавством є Верховним Головнокомандувачем і він очолює виконавчу владу. Коли призначаються міністри, Верховна Рада фактично формально лише затверджує рішення про звільнення і призначення міністра. Так, як це було з міністром оборони нещодавно, було рішення що відставка, в парламенті ніхто не ставив під сумнів, ніхто не ставив запитань, чому один міністр іде, а інший призначається, тобто не відбувалося навіть розбору кандидатур”, — сказав він.

Директор ФДІ зазначив, що так було щодо інших міністрів, яких президент звільнив після початку повномасштабної агресії.

У Зеленського вважають маніпулятивним опитування Демініціатив про відповідальність президента за корупцію. Як його проводили та хто фінансував

Опитування КМІС профінансував Празький центр громадянського суспільства, який своєю чергою отримав кошти від Єврокомісії, повідомив LIGA.net Петро Бурковський, виконавчий директор Демініціатив. Опитування Центру Разумкова проводилось за підтримки програми MATRA,  що фінансується посольством Нідерландів в Україні.

Голова президентської фракції Слуга народу у парламенті Давид Арахамія назвав опитування маніпулятивним, а спікер Руслан Стефанчук вважає, що “хтось грається на втомі українців і хоче вбити між ними клин”.

З публічною критикою навіть виступив віцепрем’єр Михайло Федоров (соціолог за освітою). Йому незрозуміло, чому липневе опитування було опубліковано тільки зараз.

“Схоже на цілеспрямовану атаку, – написав Федоров у Telegram. – Чому в запитанні про відповідальність за корупцію у відповіді — тільки президент? Який був би результат за різних варіантів відповідей?”
“Це вкладається в історію з виборами, – каже співрозмовник LIGA.net в Офісі президента, натякаючи на “руку міжнародних партнерів”. – Партнери хочуть коаліційний уряд та сильного прем’єра”.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України