Інженери і робітники ЦЕРН почали модернізацію великого адронного колайдера. Вважається, що БАК вдалося вирішити свою головну задачу ще в 2012 році, приблизно за рік до першої планової зупинки машини, проте “сліди нової фізики” (на що розраховували вчені”), так і не вдалося виявити.
Нагадаємо, що Великий адронний колайдер був побудований в 2008 році. Основною метою його створення було моделювання Великого вибуху в мініатюрі – аналога того, що давло життя Всесвіту, а також пошук «частинки Бога» – бозона Хігса — останньої відсутньої частини Стандартної моделі.
У проекті реконструкції БАК заклалося: приблизно 3 відсотки кілець коллайдера будуть повністю замінені на нові прилади, необхідні для фокусування пучків частинок і підвищення їх “купчастості” при збереженні їх енергії на позначці в 13 ТЕВ. При цьому сила магнітного поля підвищиться 1,5 рази, порівняно зі старим колайдером.
Щоб зрозуміти, для чого це робиться, зазначимо, що зустрічні пучки згустків протонів правильніше уявляти собі як зіштовхуються розріджені хмарки газів, ніж, як зіткнення двох твердих об’єктів. Більшість протонів в згустку при цьому пролітають повз один одного. Один зі способів збільшити ймовірність зіткнення частинок — збільшити щільність цієї хмари.
Модернізація дозволить колайдеру зберігати актуальність протягом ще років двадцять, а це значить, що фізики-теоретики (і члени їх сімей), які обслуговують цей науковий комплекс, можуть з упевненістю дивитися в майбутнє.