Все вказує на те, що під час розробки Shahed-238 іранці не довго думаючи знову пішли за двигуном на AliExpress
Джерело: Defence Express
У Ірані були опубліковані нові й значно якісніші фото реактивного дрона-камікадзе Shahed-238, який часто називають просто “реактивним Шахедом” вбачаючи у ньому нову версію Shahed-136.
Нагадаємо, що перша презентація цих дронів відбулась спеціально для верховного лідера Ірану Хаменеї в університеті аерокосмічних наук та технологій Ашура у листопаді. Але тоді якість зображення не дозволяла краще роздивитися цей БПЛА.
Але нові фото зроблені з інших ракурсів та якісніші. Й з огляду на них, наразі цей дрон продовжує зберігатись у тому самому університеті й активно припадає пилом. А сам павільйон є нічим іншим, як експозицією різних БПЛА іранського виробництва.
Водночас все що об’єднує Shahed-238 з Shahed-136 це лише аеродинамічне рішення. Але реактивний дрон менший, що видно на фото з іншого ракурсу.
Таким чином використання реактивного двигуна звісно могло збільшити швидкість дрона, але дуже схоже, що призвело до зменшення корисного навантаження, яке розміщено у носовій частині дрона. До речі, вона отримала інше рішення й була обрана складніша форма з “заявкою” на інтегральне компонування для збільшення підйомної сили.
Водночас під питанням залишається який двигун використаний у Shahed-238. Зрештою Іран доволі давно, з 2009 року, виробляє БПЛА з реактивними двигунами під назвою Karrar вагою близько 660 кг. Цей дрон базується на американській БПЛА-мішені MQM-107 Streaker (постачався до Ірану до революції 1979 року).
У ньому використаний реактивний двигун Toloue-4 чи Toloue-5, які вважаються роботами на основі Microturbo TRI 60, довжиною 1,3 метра, з тягою у 377 кгс. Хоча треба зазначити, що він встановлювався на MQM-107 з 1982 року, а до цього там був використаний Teledyne CAE J402, який важить 46 кг, має довжину 74,8 см та діаметр 31,8 см та мав потужність в оригінальній версії 294 кгс.
Karrar
Зазначимо, що у деяких профільних виданнях вже затвердилась думка, що на Shahed-238 встановлений нова версія іранського двигуна Toloue-10, також відомий, як Mini-Turbojet 896. Він використовується на Shahed-191, але вага цього дрона становить 500 кг.
Shahed-191
Тобто ці двигуни розраховані на доволі великий літальний апарат зі значною вагою, в той час, коли навіть більший Shahed-136 важить близько 200 кг. Тобто цілком можливо, що для меншого дрона в Ірані використали й менший турбореактивний двигун, на що прямо натякають габарити та розміщення повітряного каналу двигуна на Shahed-238.
Враховуючи підхід Ірану зі створення Shahed-136 у використанні двигуна від мопеда MD550 можливо припустити, що й у пошуку реактивного двигуна іранці також заглянули на китайський ринок, де цілком могли знайти вільно доступну продукцію китайської SW Jet з цілою лінійкою малогабаритних турбореактивних двигунів.
Включно з SW800pro на 81 кгс у доволі малих габаритах: 20,8 мм діаметр та 45,4 см довжини при сухій вазі 8,5 кг. Його заявлених характеристик, у першому наближені, цілком достатньо для Shahed-238.
Або можливо навіть далеко не ходити й у продукції Beijing MicroPilot, яка також пропонує двигуни MD550, що використовуються на Shahed-136, знайти малогабаритний реактивний двигун W125 та W110 на 127 та 103 кгс відповідно, при вазі 22 кг, діаметрі 27,2 см та довжині 62,5 см.
Саме двигуни подібного типу цілком можливо вважати більш вірогідними у використанні на Shahed-238 з огляду на його габарити.
Але коли мова заходить про літако-снаряди, то мова завжди йде про вартість. І якщо MD550 приблизно коштує у межах 12-15 тисяч доларів, то реактивний SW800pro вже близько 40-50 тисяч доларів. При цьому такі реактивні двигуни можливо знайти на AliExpress.
А це вже збільшує вартість дрона при цьому без досягнення будь-якого результату, окрім збільшення швидкості при всіх інших рівних. Хоча, скоріш за все, Shahed-238 має менше бойове навантаження. При цьому навряд чи мова йде про високу дозвукову швидкість, а лише про діапазон крейсерської швидкості, виключно орієнтовно, у 400-600 км/год.
Тобто Shahed-238 з реактивним двигуном, у будь-якому випадку, буде коштувати дорожче за Shahed-136, що нівелює його головну перевагу відносно дешевого далекобійного засобу ураження. Звісно його ураження зенітним кулеметним вогнем буде ускладнене, через більшу швидкість Shahed-238. Але завдяки реактивному двигуну інфрачервоним головкам самонаведення ПЗРК буде його захопити у рази легше.