ЄС|NATO

Новий прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск повідомив про проблеми з оплатою наймасштабнішого переозброєння країни

У Польщі виникли проблеми з грошима на астрономічні закупівлі озброєння на близько 66 млрд доларів

За два минулі роки Варшава встигла запланувати наймасштабніше переозброєння з 1000 танків, 500 HIMARS, під сотню Apache й багато чого іншого, але де знайти на все це гроші виявилось складнішим ніж здавалось

Джерело: Defence Express

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск на прямі питання під час прес-конференції відносно фінансування закупівлі озброєння у Кореї прямо заявив, що з цим “виникла проблема”. Вона полягає у тому, що значна частина озброєння закуповувалась у кредит, але його немає.

При цьому мова йде про більш ніж значну суму, бо як пише Defense24, загалом Варшава підписала з Сеулом рамкові угоди на 1000 танків K2/K2PL, 672 САУ K9A1/K9PL, 290 ракетних систем K239 Chunmoo та 48 легких винищувачів FA-50/FA-50PL. З них тверді домовленості стосуються 180 танків К2 на 3,43 млрд доларів, 212 САУ К9А1 за 2,4 млрд доларів, 218 K239 Chunmoo за 3,55 млрд доларів, а також всі FA-50/FA-50PL за 3,05 млрд доларів.

У Польщі виникли проблеми з грошима на астрономічні закупівлі озброєння на близько 66 млрд доларів

САУ K9A1

Тобто тверді контракти – це 12,43 млрд доларів, які мають бути виконанні відносно танків до 2025 року, САУ – 206, а ракетні системи – до 2027 року. Але локалізація виробництва K2PL у цілих 820 одиницях, це ще орієнтовно 16 млрд доларів, а разом із локалізацією виробництва K9PL та K239 Chunmoo – усі 20 млрд доларів.

Таким чином загальний цінник лише “корейських” проєктів це близько 32,5 млрд доларів довгострокових витрат. Як вважає видання на основі аналізу заяв польських посадовців, наразі під питанням фінансування закупівлі не готового озброєння за 12,43 млрд доларів, а витрати саме на його локалізацію – 20 млрд доларів.

Але справа в тому, що й на закупівлю готового озброєння Польща отримала від Кореї кредит на приблизно 8,7 млрд доларів, які покривали 70% витрат на закупівлю. Таким чином саме завдяки кредитам Варшава планувала отримати об’єктивно величезну кількість озброєння, при цьому не лише корейського.

Про це прямо говорить й плани щодо розміру боргу державного фонду підтримки збройних сил Польщі з 2,54 млрд доларів (9,9 млрд злотих) наприкінці 2022 року до цілих 80 млрд доларів (314,6 млрд злотих) у 2027 році.

У Польщі виникли проблеми з грошима на астрономічні закупівлі озброєння на близько 66 млрд доларів

Динаміка зростання боргу фонду ЗС Польщі помічена червоним (джерело: Defense24)

Також стало відомо, що перемовини з корейською стороною щодо передачі технологій та умов кредитування локалізації озброєння велись, але не встигли завершитись до зміни уряду у Польщі у результаті виборів у жовтні цього року.

Окрім того, видання наводить цікаву інформацію з власних джерел, що владні кола Польщі отримали попередження від США, що укладені минулим керівництвом оборонні контракти щодо озброєння не підлягають перегляду. А мова йде про не менш значні контракти, зокрема, на танки M1A2 Abrams у версії SEPv3 за 4,75 млрд доларів.

Ще поки не твердий контракт на AH-64E Apache Guardian у кількості до 96 вертольотів з граничною ціною до 12 млрд доларів, плани локалізацій виробництва майже півтисячі HIMARS за граничним цінником до 10 млрд доларів, а також ще шість батарей Patriot з новою РЛС LTAMDS, можливо, це десь ще на 6 млрд доларів.

У Польщі посилення Patriot йде за програмою Wisla
У Польщі посилення Patriot йде за програмою Wisla

 

Тобто до корейского озброєння необхідно додати десь до майже 33 млрд доларів, які не підпадають під скорочення. Бо в іншому випадку Вашингтон погрожує зменшенням оборонної та безпекової співпраці.

А якщо скласти лише ці відомі закупівлі, а окрім них є ще й плани щодо локалізації Javlin та багато чого іншого, то це вже на 65,5 млрд доларів. Але окрім іноземного озброєння є ще плани й на власне, наприклад, щодо 1400 легких БМП Borsuk.

Тому наразі у Варшаві цілком можуть шукати шляхи де знайти реальні кошти на найбільшу в історії країни програму переозброєння. А також, цілком можливо, розмовами про “проблеми” намагаються отримати вигідніші умови кредитування та трансферу технологій.

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України