Астрономи запропонували новий метод спостереження за астероїдами

За якими завгодно об’єктами в космосі, тільки не за астероїдами можна спостерігати в радіотелескопи. Однак дослідники змогли вчинити диво.

Для цього знадобилося лише одне коротке вимірювання, що дало змогу зменшити похибку в знанні орбіт цих небесних тіл в десять разів. Про досягнення стало відомо з наукової статті, яку опублікувала у виданні Astronomical Journal група астрономів на чолі з Йорма Харью (Jorma Harju) з Гельсінського Університету.

Найбільшим представником тіл у головному астероїдному поясі між планетами Марс і Юпітер є астероїд Пальма. Людям він знайомий з кінця XIX століття. Відомо, що кожні 5,6 року астероїд-велетень робить повний оборот навколо Сонця. Астероїди, які ще називають “небесними камінням”, є об’єктами за мірками науки астрономії маленькими і тьмяним. Тому форми і орбіти небесних тіл, і навіть астероїда Пальма досі були відомі з досить великою похибкою.

Вчені шість антен системи VLBA розмістили в різних частинах США. Ці антени були використані для спостереження. І 15 травня 2017 року вдалося поспостерігати, як астероїд Пальма затьмарив радіогалактику 0141+268.

Радіотінь об’єкта рухалася по поверхні Землі з величезною швидкістю, рівною 52 кілометрів в секунду. Радіохвилі від антен, торкнувшись краю астероїда, починали об’ їжджати його. Таке явище у фізиці носити назву дифракції. Вченим вдалося фіксувати ці дифраговані хвилі і порівнювати їх з “звичайними”.

Проводячи аналіз зразків діфрагованих радіохвиль при цьому процесі, астрономи багато дізналися про астероїд. Стали відомі його розмір, точне розташування і деякі відомості про його формі.

Про це розповів сам Харью. Діаметр астероїда становив 192,1 4,8 кілометра. Форма гіганта відхиляється від кулястої на 26 13%. Виявилося, що з один з країв космічного тіла вищерблена.

Найефектніший результат досліджень був отриманий при вивченні траєкторії, по якій рухається астероїд. Виявилося, що протягом останніх 120 років його місце розташування було визначено понад 1600 разів. А тепер одне-єдине вимірювання за допомогою VLBA дозволив зменшити похибку розміщення його орбіти в десять разів!

Новий спосіб дає можливість вивчати не тільки астероїд-гігант, але і його численних побратимів. Тепер жителі планети Земля зможуть дізнатися багато нового про минуле Сонячної системи.

Новий метод спостереження за астероїдами, який придумали вчені, коли-небудь дозволить їм в майбутньому вберегти землян від великої біди.

Comments

0 comments

Залишити відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

3 × 5 =

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Ми виявили Ad Blocker!

Для коректної роботи порталу просимо вимкнути Ad Blocker.
На сторінках відсутня агресивна реклама.

How to disable? Refresh