ЄС|NATO

Нові санкції для Росії, про які не повідомлялося в пресі

   Про нові санкції не повідомляв Держдеп. Їх не може розкритикувати Лавров. Але від того вони не стають менш дієвими

Сьогодні стало відомо, що американська компанія Bio-Rad Laboratories оштрафована на 55 мільйонів доларів за хабарі іноземним чиновникам. Комісія з цінних паперів США встановила, що співробітники фірми давали гроші чиновникам Міністерства охорони здоров’я Росії. За хабарі компанія отримувала державні контракти, а суми хабарів описувала у фінансовій звітності як „комісійні для посередників”. В результаті корпорація заплатить 40,7 мільйона доларів як покарання від Комісії з цінних паперів і ще 14,35 мільйона доларів штрафу від Міністерства юстиції США.

Трохи більше місяця тому один з лідерів комп’ютерного ринку США, компанія Hewlett-Packard визнала свою провину в підкупі російських офіційних осіб, і погодилася виплатити майже 60 мільйонів доларів штрафу.

Згідно із заявою американської федеральної Комісії з цінних паперів, представники компанії визнали, що HP порушила федеральний закон про корупцію за кордоном, давши хабара за право зберегти наявний контракт на постачання обладнання та технологій російській прокуратурі. Федеральна комісія звинуватила HP у виплаті 2 мільйонів доларів за продовження контракту з прокуратурою.

Це найбільш голосні випадки, що потрапили на перші шпальти преси. Є причини підозрювати, що цим процес не завершиться. Звичайно, подібні розслідування час від часу траплялись і раніше – але проходили далеко не так масштабно і голосно. Зрівнятися може хіба історія з Siemens та німецьким судом, яка трапилася в 2006 році. До речі, україно-російські стосунки тоді теж були далекими від ідеалу – хоч це, скоріше за все, звичайне співпадіння.

Розмір накладених штрафів, звісно, не смертельний для крупних компаній – але вельми відчутний. До фінансових збитків слід додати колосальні репутаційні втрати – які можуть „монетаризувтися” вже в найближчому майбутньому. Наприклад, один з найбільших клієнтів Hewlett-Packard – уряд Канади – збирається на 10 років відмовитись від послуг „неетичної” компанії.

Характерно, що для показового покарання HP на світ виплили порушення, вчинені компанією без малого 10 років тому. Таким чином, уряд США посилає бізнесу чіткий і добре зрозумілий сигнал – давати хабарі в Росії більше не можна. При тому в уряді США, скоріше за все, так само чітко розуміють – працювати без хабарів і відкатів в путінській Росії неможливо.

В сумі ці дві обставини призведуть до достатньо простого результату – американський бізнес з Росії буде вимушений піти. Не виключено, що слідом подібна історія може трапитись і з бізнесом європейським. Характерною є та обставина, що обидві компанії, що потрапили під розслідування і штрафні санкції, є високотехнологічними. У такий спосіб США можуть потроху відрізати Росію від технологій, як то вже практикувалося у часи Холодної війни. При тому зробити це не тільки у добувних галузях, що передбачають чинні санкції.

І тут Росії не поможуть „адвокати” на кшталт Угорщини чи Румунії (в разі, якщо там переможе на виборах проросійський кандидат, шанси на що вельми високі). Угорські і румунські технології не замінять американських та німецьких. Тактика і стратегія часів Холодної війни знову в ділі.

Дописувач: Тарас ПАНЬО

 

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України