ЄС|NATO

Норвегія переводить F-35 на біопаливо: екологія чи стратегічна необхідність?

Норвегія стала першою країною світу, яка почала експлуатацію винищувачів F-35 на біопаливі. Хоча це позиціюється як “історична кліматична ініціатива”, реальні мотиви рішення лежать не тільки в площині екології.

Джерело: Defence Express

Екологічний виклик

Згідно з Міністерством оборони Норвегії, винищувачі F-35 відповідають за третину викидів CO₂ оборонного сектору країни. Щоб скоротити вплив на довкілля, винищувачі почали заправляти SAF (Sustainable Aviation Fuel) — стабільним авіаційним паливом із вмістом 40% біопалива. Перші польоти з таким паливом відбулися 14 січня 2025 року.

F-35 ПС Норвегії (всі фото: Luftforsvaret)

Міністр оборони Норвегії Бйорн Арильд Грем назвав це кроком до досягнення глобальної мети — повного зниження викидів до нуля.

Прагматичний підхід

F-35 ПС Норвегії (всі фото: Luftforsvaret)

Однак питання екології — лише частина загальної стратегії. Грем також зазначив, що перехід на SAF має інші переваги:

“Йдеться не тільки про клімат. Це також питання технологічного розвитку та оперативної готовності. Місцеве виробництво стійкого палива може знизити нашу залежність від довгих ланцюгів постачання”.

Основний мотив — підготовка до ситуацій, коли доступ до традиційного авіаційного палива JP-8 буде обмежений, наприклад, у разі війни. Використання місцево виробленого біопалива дозволить Норвегії уникнути залежності від складної логістики.

Досвід США

Подібну сертифікацію своїх військових літаків на біопаливі проводили і США ще у 2000–2010-х роках. Наприклад, винищувач F-22 був сертифікований для роботи на суміші JP-8 та біопалива у пропорції 50:50 ще у 2011 році. До 2016 року більшість американських військових систем і озброєння були сертифіковані для використання біопалива.

Позиція Норвегії

Норвегія — найбільший видобувач нафти у Європі та третій за цим показником у НАТО. Перехід на SAF не має економічного підґрунтя, адже країна не входить до провідних виробників біопалива. Проте це рішення демонструє стратегічний підхід до забезпечення автономності у воєнний час.

Висновок

Попри декларацію екологічних мотивів, Норвегія використовує SAF як спосіб підвищення обороноздатності. Це підхід, спрямований на технологічний розвиток, зниження залежності від постачань і підготовку до можливих кризових ситуацій.

Андрій Петренко

Останні повідомлення

путін підписав указ про військові збори резервістів у 2025 році

16 січня президент Росії Володимир путін підписав указ про організацію військових зборів для резервістів у…

18 хвилин тому

Кмопанія з США Anduril побудує гіга-фабрику з виробництва дронів та крилатих ракет за 1 млрд доларів до літа 2026 року

Схоже, що Anduril одні з перших зрозуміли, що робити зброю XXI сторіччя необхідно з підходами…

23 хвилини тому

Відбиття штурму біля Курдюмівки: ЗСУ знищили ворожий танк і техніку РФ

Українські військові успішно відбили спробу російського штурму біля Курдюмівки. За допомогою дронів було атаковано та…

32 хвилини тому

ЗСУ взяли в полон сімох окупантів, яких налякала “Баба Яга”

Військовослужбовці 79-ї окремої десантно-штурмової бригади Таврійського напрямку здійснили успішний штурм російської позиції на Новопавлівському напрямку.…

37 хвилин тому

Герой замаху на Трампа очолить Секретну службу США

Дональд Трамп призначив Шона Каррана, свого особистого охоронця, на посаду директора Секретної служби США. Рішення…

45 хвилин тому

Вперше з 1985 року: інавгурація Трампа пройде в приміщенні

Інавгураційна церемонія новообраного президента США Дональда Трампа вперше за 40 років відбудеться в приміщенні. Причиною…

53 хвилини тому