Економіка

Німецький уряд виділить один мільйон євро на проєкти зеленого відновлення України

1 млн євро на підтримку зеленого відновлення України — нова програма німецького уряду, розроблена на основі успішного досвіду громадських організацій.

Німецький уряд виділить один мільйон євро на проєкти зеленого відновлення України. Сьогодні новий проєкт анонсував міністр економіки та захисту клімату Німеччини Роберт Габек на зустрічі з громадськими організаціями Greenpeace CEE, Екодія, Екоклуб та БО «Фонд “Енергетична Дія для України”» у відновленій амбулаторії в Горенці Гостомельської громади.

Символічно, що ця амбулаторія  стала одним з прикладів зеленого відновлення. Тут громадські організації нещодавно допомогли встановити тепловий насос та гібридну сонячну станцію, які допомагають будівлі забезпечувати свої енергетичні потреби більш стабільно та з меншою шкодою для довкілля. 

На зустрічі також обговорили, чому принципи зеленого відновлення мають бути ключовими в процесі відбудови України, та як підтримати громади, які постраждали через війну і готові відновлювати соціальну інфраструктуру за найкращими сталими практиками.

Дві основні причини роблять цей проєкт дивовижним. Перш за все – це використання відновлюваної енергії. Цей приклад показує, яким може бути зелене безвуглецеве майбутнє, адже викопному паливу у ньому не місце.

По друге – цей проєкт ініціював не уряд, а громадські організації і місцева влада. Я, як Міністр економіки Німеччини бачу свою роль у об’єднанні партнерів. Звісно, якщо ми можемо дати грошей, то радо їх дамо, але справжня сила цього проєкту у силі громадянського суспільства. – Роберт Габек, Міністр економіки Німеччини (аудіо)

Амбулаторія в Горенці — не єдиний такий приклад. Екоклуб за підтримки Асоціації сонячної енергетики України започаткував проєкт Solar Aid For Ukraine, аби забезпечити будівлі критичної інфраструктури електроенергією з відновлюваних джерел. Так, в його рамках встановили СЕС на лікарні у Звягелі на Житомирщині і збираються кошти ще на чотири проєкти. А БО «Фонд “Енергетична Дія для України» працює над кампаніями «100 сонячних шкіл» та «50 сонячних лікарень». Разом з партнерами Фонд встановив сонячну станцію з акумуляторами у ліцеї «Мрія» і Ірпені, а також працює над подібними проєктами в медичних закладах Київщини та Чернігівщини

«Війна показала необхідність локалізації та децентралізації енергетичної генерації в Україні для безпеки постачання електроенергії. Реалізовані проєкти громадських організацій із озеленення критичної та соціальної інфраструктури України вже сьогодні демонструють, наскільки ефективною та швидкою є їх співпраця із зацікавленими громадами України. Вони закладають основу для сталої відбудови України. “Зелена” підтримка, яку провадить німецький уряд для громад України, стане  безумовним стимулом для масштабування проєктів з відновлюваних джерел енергії на локальному рівні», зазначила засновниця та директорка БО «Фонд «Енергетична Дія для України»  Юліана Оніщук.

«Майбутнє української енергетики та її безпека — за децентралізованою генерацією на основі відновлюваних джерел енергії. Ми в Екодії прагнемо, аби це було пріоритетом і у національній політиці, й у міжнародній підтримці України. Зокрема, спільно з іншими ГО ми надсилали до німецького уряду листа з проханням “озеленювати” свої проєкти для України. Сподіваюся, що оголошена ініціатива стане ще одним стимулом для української влади включати сталі практики у плани відбудови», коментує Костянтин Криницький, керівник відділу енергетики ГО Екодія. (аудіо)

«Відновлення України повинне відбуватися за новими стандартами. Муніципалітети демонструють готовність втілювати ВДЕ-проєкти на місцях –  це їхня енергетична безпека та незалежність. Ми, представники громадянського суспільства, активно співпрацюємо із місцевими інституціями, і показуємо це на прикладах Звягеля та Горенки. Прискорення процесу “зеленої реконструкції” залежить також від підтримки урядів країн світу.», говорить експерт Екоклубу Дмитро Сакалюк. 

Анонсований паном Габеком проєкт підсилить схожі проєкти в Україні і допоможе громадам відбувати пошкоджені об’єкти ефективно і швидко.

«Децентралізація процесу фінансування відновлення є дуже важливою. Швидше та ефективніше надсилати обладнання безпосередньо громадам. Водночас, нам потрібен прозорий механізм передачі такого обладнання в Україну. Ми також сподіваємося, що український уряд включатиме сонячні панелі та теплові насоси до списку екстреної допомоги», зазначив Денис Цуцаєв, кампейнер Greenpeace СЕЕ. 

Нагадаємо, що реконструкція системи опалення в Горенській лікарні була завершена в лютому 2023 року. Проєкт був ініційований Greenpeace CEE та втілений спільно з Екодією, Екоклубом , а також БФ «Перемога України». Встановлення теплових насосів та сонячних панелей тепер дозволяє амбулаторії економити до 60% енергоресурсів та відмовитися від використання природного газу для опалення.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України