Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, президент Франції Емманюель Макрон, прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер і президент України Володимир Зеленський після зустрічі в Лондоні оприлюднили спільну заяву, у якій закликали Кремль до припинення вогню та початку переговорів, вихідною точкою для яких має стати поточна лінія фронту в Україні.
У документі автори окреслюють передумови «справедливого і тривалого миру». Серед них — право України без обмежень забезпечувати власну безпеку та самостійно обирати, до яких союзів приєднуватися. Також зазначено, що після набуття чинності припиненням вогню Україна має отримати «надійні та юридично зобов’язувальні» гарантії безпеки, зокрема через розміщення на її території багатонаціональних збройних сил.
Згідно із заявою, російські активи залишатимуться замороженими, доки Кремль не завершить свою загарбницьку війну та не компенсує Україні завдані збитки. У Європейському Союзі, як зазначається, заморожено близько 210 мільярдів євро активів Центрального банку Росії.
У документі наголошується, що європейські інтереси безпеки мають бути враховані в будь-якій угоді, а результати переговорів, які стосуються ЄС і НАТО, повинні бути схвалені їхніми членами.
Європейські лідери також пообіцяли Володимиру Зеленському подальшу військову підтримку. Ці питання планують обговорити на самітах G7 і НАТО, які відбудуться в червні та липні, а також на наступній зустрічі «коаліції охочих». Глави держав і урядів підкреслили нагальну потребу посилити протиракетну оборону України та її арсенали далекобійного озброєння, а також обговорили, як альянс може використати бойовий досвід України та розширити довгострокову промислову співпрацю з нею для зміцнення оборони Європи.
