У відповідь на дії, “несумісні з їхнім дипломатичним статусом”, МЗС Австрії вислало двох російських дипломатів.
Австрія оголосила персонами нон грата двох російських дипломатів, підтвердили в МЗС. У заяві міністерства йдеться, що обидва дипломати вчинили дії, “несумісні з їхнім дипломатичним статусом”.
Тому міністерство закордонних справ оголосило цих двох небажаними особами – “персонами нон ґрата”, як це називається на технічному жаргоні, – відповідно до статті 9 Віденської конвенції про дипломатичні зносини. Ці російські дипломати мають покинути територію Федерації не пізніше одного тижня, тобто до кінця 19 березня 2024 року.
В основі цього лежать твердження про те, що Росія може використовувати дипломатів для діяльності секретних служб. Нещодавно циркулювало досьє, в якому розглядаються тісні зв’язки між Росією та FPÖ. Новим є звинувачення в тому, що колишній міністр закордонних справ Карін Кнайсль нібито хотіла створити свого роду тіньову секретну службу.
У МЗС повідомили, що цей проєкт не вийшов за рамки “стадії планування”. У середу про досьє розповів і генеральний секретар ÖVP Крістіан Штокер. Він пояснив на пресконференції в середу, що складається враження, що FPÖ просувала інтереси Росії в Австрії. У цьому контексті політик ÖVP навіть заговорив про “поплічників Путіна”. Навіть якщо тема не нова, пресконференція Штокера, ймовірно, стала початком передвиборчої кампанії. Восени Австрія обере нову Національну раду.
Дипломатичне представництво Росії у Відні наголосило, що “як і в попередніх епізодах висилок” не надано “жодних найменших свідчень, тим паче доказів порушення Віденської конвенції про дипломатичні зносини”. “Рішуча відповідь Москви не може викликати жодних сумнівів”, – заявили в посольстві.
Рік тому чотирьох російських дипломатів було вислано з країни за аналогічними звинуваченнями. У довіднику дипломатичного і консульського корпусу, який веде МЗС, наразі значиться 60 дипломатів двосторонніх російських представництв в Австрії, 56 осіб акредитовані при посольстві Росії у Відні і четверо – в генеральному консульстві Росії в Зальцбурзі.
Партія NEOS закликала до подальшої висилки російських дипломатів
Офіційний представник зовнішньої політики і провідний кандидат ЄС Гельмут Брандштеттер зазначив, що інші держави ЄС “у великих масштабах вислали з країни дипломатичний і технічний персонал” після нападу Путіна. Тільки Угорщина та Австрія цього не зробили, “хоча ні для кого не секрет, що близько третини співробітників посольства, найімовірніше, є шпигунами”, – сказав Брандштеттер.
Відсутність невдоволення щодо росії також відбивається в тому факті, що Російський інститут культури у Відні досі не закритий, хоча на початку тижня він приймав у себе представника путіна Михайла Швидкого…