Відрізняються особливою виживаністю
Протягом усієї історії людство постійно стикається з різними вірусами-вбивцями, відрізняються особливою стійкістю до медикаментів. Історії про епідемії, які можуть призвести до загибелі всього населення планети, розбурхують свідомість і знаходять відображення не тільки в ЗМІ, але і в культур.
Вірус Зіку
Вперше вірус Зіку виявили в 1947 році у мавп в Уганді, а ще через п’ять років були відмічені перші випадки захворювання у людей. Сьогодні в загальній кількості 86 країн і територій зареєстрували випадки інфікування вірусом.
Основні переносники Зіку — комарі роду Aedes, які поширені в тропічних і субтропічних районах. Після укусу комахи (пік активності комарів припадає на день) у людей спостерігаються такі симптоми, як висока температура, висип, біль у м язах і суглобах, загальне нездужання і головний біль. Інфекція також передається під час вагітності, статевим шляхом, при переливанні крові та пересадки органів. Вакцини від вірусу не існує до цих пір вважається, що хвороба проходити через кілька днів сама собою. Набагато складніше йде справа під час вагітності: Зіку може призводити до появи дітей з вродженими вадами розвитку. У дорослих людей вірус може викликати синдром Гійєна-Барре, який призводить до м’язової слабкості та втрати чутливості в ногах або руках.
Вірус Ебола
Симптоми Еболи наступають раптово і зазвичай включають лихоманку, слабкість, м язові і головні болі. Небезпечний і в 90% випадків смертельний вірус вперше зафіксували в Конго в 1976 році: спалах відбувся в селищі поруч з річкою Ебола, з-за чого вірус і отримав таку назву.
Вважається, що природними господарями інфекції є фруктові кажани, а в популяцію людини Ебола потрапляє в результаті тісного контакту з кров’ю, виділеннями і органами інфікованих тварин — шимпанзе, горил та інших. Від людини до людини вірус може потрапити через рідини. Деякі вчені важають, що при певних умовах Ебола може передаватися повітряно-крапельним шляхом: цю здогадку озвучує в серіалі «Гаряча зона» і лейтенант Ненсі Джекс (Джуліанна Маргуліс), яка намагається запобігти спалаху захворювання в США в 80-е роки. Ненсі ніхто не вірить, і їй доводитися ризикнути своїм життям, щоб врятувати всіх від смертельної епідемії.
Вакцину від Еболи в липні 2019 року представили російські вчені з Державного наукового центру вірусології і біотехнології «Вектор» — вона успішно пройшла клінічні випробування і схвалена Міністерством охорони здоров’я РФ.
Натуральна віспа
У 1980 році Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про остаточне викорінення віспи завдяки масовій вакцинації, але за дві тисячі років існування вірусу людство пережило безліч смертельних епідемій віспи. Тільки за XX століття інфекція вбила близько 300 мільйонів чоловік.
Симптоми віспи з’являються через 12-14 днів і включають гарячковий стан, нездужання, головний біль, а також сильні болі в області спини. Через 2-3 дні температура спадає і з’являється висипання: спочатку на обличчі, руках і передпліччях, а пізніше на тулубі. Вона залишає глибокі шрами на шкірі і часто веде до втрати зору.
Натуральна віспа більше не виникає природних шляхом, але запаси вірусу досі зберігаються у двох лабораторіях США і в Росії з високим рівнем захисту.
ВІЛ
До кінця 2018 року в світі нараховувалося приблизно 37,9 мільйонів людей з ВІЛ-інфекцією. З них лише 79% знали про свій статус.
Вірус імунодефіциту людини або ВІЛ вперше виявили в кінці 1980-х. Він вражає імунну систему і ослабляє системи захисту людей від інфекцій і деяких типів раку. У природі інфекція знаходиться в організмі мавп, не завдаючи їм шкоди, але для людей її розмноження смертельно.
Більшість хворих на Снід інфіковано ВІЛ-1, який відносять до ретровірусів. Вони потрапляють в організм через слизову або рани, після чого починають вбивати імунні клітини. На сьогоднішній день не існує ліків, що виліковуютьвід ВІЛ-інфекції, але завдяки лікування спеціальними препаратами вірус можна контролювати і запобігати його передачу.
Пташиний грип
Висока температура від 38 °C, сильний кашель, в деяких випадках-нудота і блювота… Пташиний грип — смертельно небезпечне захворювання дикої та домашньої птиці, яке прийшло до нас з Південно-Східної Азії.
Інфекція передається по повітрю від живої або мертвої птиці до людини і вражає дихальні шляхи. У людей, які перенесли хворобу, виробляється імунітет. Альо в середньому від вірусу гинуть приблизно 60% інфікованих.
Від Пташиного грипу не існує ліків, а вакцини формують імунітет до нього на короткий термін. Вчені вважають, що його неможливо викорінити.