Політика

Нардепи під час війни скуповують автівки-квартири: у яких фракціях найбільш марнотратні обранці

Кожен третій народний депутат України поточного скликання парламенту після початку повномасштабної війни витратив гроші на новий автомобіль або об’єкт нерухомості. Найбільше на себе коханих витратили нардепи з “Довіри” і “Слуги народу” (у розрахунку на одного члена фракції).

При цьому депутати, мабуть, сподіваючись на наївність українців, дедалі частіше вказують таке майно в деклараціях як орендоване або таке, що перебуває в “іншому праві користування”.

Про це свідчать дані аналізу електронних декларацій нардепів, які провела Європейська правда. Йдеться про придбання, здійснені лише у 2022 році. Річ у тім, що термін подання декларацій за 2021 і 2022 роки вже сплив, а за 2023-й – ще ні. Тому про доходи за минулий рік поки що відзвітували далеко не всі депутати, пише OBOZ.UA.

Так, лише у 2022 році 109 депутатів Верховної Ради придбали хоча б одне нове авто. Загалом нардепи задекларували 134 нові автомобілі на додаток до вже наявних 304. При цьому варто зважати на те, що чверть нардепів узагалі не мають машин (принаймні формально). Крім того, є й ті, хто так і не подав декларації.

Що стосується нерухомості, то у 2022 році в депутатів Ради з’явилося 260 об’єктів. До початку повномасштабної війни квартир, будинків і земельних ділянок налічувалося близько тисячі.

Щоправда, не завжди йдеться про купівлю нерухомості – у деклараціях часто вказують житло як таке, що перебуває в оренді. Те саме роблять і з автомобілями. “Такий спосіб отримання майна в користування став набагато популярнішим, ніж був до війни”, – зазначають аналітики.

Так, вони проаналізували приблизно 1,5 тис. квартир і машин, що з’явилися в нардепів із вересня 2019 року, тобто практично з початку їхньої депутатської каденції. Це майно розділили на дві групи: те, що з’явилося до і після 2022 року.

“Виявилося, що раніше автомобілі на 58% перебували у власності, тоді як після лютого 2022-го – тільки на 45% (до отримання значка народного депутата 2019 року цифра сягала 77%). Із майже тисячі об’єктів нерухомості до лютого 2022-го у власності було 59%. Тепер же – лише 45% (до депутатства – 72%)”, – підрахували аналітики.

Тобто більша частина майна, яке під час війни декларують депутати, перебуває або в “оренді”, або в “іншому праві користування”. У випадку з нерухомістю це може бути сервітут. Авто в такому разі може перебувати у власності (формальній чи реальній) близьких і друзів нардепа.

“З нерухомістю зміну способу володіння ще можна якось пояснити фактором великої війни: багато українців, серед яких і народні депутати, дійсно можуть не ризикувати вкладати гроші в цеглу. Але з автомобілями зміна цього чинника виглядає дивно і, найімовірніше, продиктована, зокрема, небажанням народних обранців демонструвати суспільству факт купівлі авто під час війни… Кожен окремий нардеп, вочевидь, думав, що оренда не виглядатиме так зримо, як купівля. У кожному окремому випадку так і було б. Поки не дивишся на всі декларації разом”, – резюмують аналітики.

Нагадаємо, народний депутат України Артем Дмитрук, який раніше був у фракції “Слуга народу”, потім перейшов до партії екс-спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова, з якої його виключили за дебош в Одесі, виявився любителем хороших автомобілів.

Виявилося, в автопарку парламентарія є дорогий кросовер Hyundai, а також автомобілі Volkswagen, ще один Hyundai і Mercedes. Крім того, у депутата є мотоцикли, при цьому, зазначають розслідувачі, більшості з перерахованих вище транспортних засобів у народного депутата раніше не було.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України