«Україна, за великим рахунком, зараз нікуди не рухається – ні євроінтеграційно, ні євразійсько інтеграційно. Вона намагається на кожному з двох відповідних фронтів розширити вікно можливостей і знайти найбільш зручну формулу співіснування», – про це «Погляду» сказав політолог, аналітик Інституту української політики Олексій Полтораков.
За його словами, йдеться про те, що угоду про асоціацію –по суті, навіть не можна назвати серйозним кроком на шляху європейської інтеграції.
«Наприклад, подібну угоду підписали ЄС та Туреччина багато років тому, після чого було поставлено три крапки. Угода про асоціацію – це не більше як відкриття вікна можливостей на середньотермінову перспективу. Експерти розуміють, що у короткотерміновій перспективі Україна може швидше втратити в торгово-економічному плані, адже Європа вже натякнула, що, наприклад, деякі санітарні норми з виробництва харчових товарів наразі не дають можливості виходити Україні на європейські ринки. Наступне питання, яке стосується послаблення митних бар’єрів, може призвести до того, що в країну хлинуть з Європи сумнівні автомобілі, підтоплені останніми повенями, оскільки за європейськими мірками такі машини експлуатувати не можна, а в Україні – навпаки. Натомість щодо середньотермінової перспективи, Україні угода повинна окупитися економічним розвитком певних галузей, а не їхньою консервацією у status-quos як було принаймні донедавна», – пояснив експерт.
Якщо йдеться про євразійську інтеграцію, то ситуація дещо схожа, переконує аналітик. «Нині Україна навіть не вважає себе членом СНД, для порівняння, далі пішла тільки Грузія, яка взагалі вийшла з СНД. Сьогодні у північно-східному напрямку ми наближаємося до формули, яку запропонувала нинішня влада – «3+1», і з якою Росія категорично не погоджувалася. Більше того, як показує досвід не тільки багатьох інших договорів про вільну торгівлю, а й про геоекономічну співпрацю та інтеграцію, такі два шляхи, як угода про асоціацію та «3+1» жодним чином не суперечать один одному. Зрештою у самій великий Європі є така європейська асоціація вільної торгівлі, яка чудово співіснує з великою Європою, тобто ЄС», – сказав Олексій Потораков.
Політолог каже, що незважаючи на те, що Європа категорично виступала проти будь-яких перемовин України з МС, шанси підписання угоди з ЄС на листопадовому саміті у Вільнюсі становить 75-95%.
«При цьому Україна не ставить питання про можливе членство у проросійському євразійському союзі, хоча б тому, що цього євразійського союзу ще не існує. Його появу обіцяють 2015 року. Україні ж потрібно знайти свою формулу співіснування з цим проектом. Бо якщо подивитися за периметром кордонів, то потенційні члени цього союзу – Росія і Білорусь – є найбільшими територіальними сусідами. Крім того, торгово-економічний оборот України з Росією та Білоруссю суттєво більший, ніж ЄС, можливо, не факт, що у грошовому відношенні, але у відношенні товарообороту. Крім того, зважаючи, що на північно-східному кордоні відносно скоро може з’явитися ось такий геополітичний монстр, до цього треба бути готовим і починати готуватися вже зараз. І ось підготовка зараз йде за такою формулою – Україна зондує євразійський спектр у напрямку, який діапазон можливостей вона матиме у руслі від максимального членства до мінімального. Наприклад, йдеться про статус спостерігача чи асоційованого члена, тобто вибору, який можна узгодити на європейському напрямку. І як виявляється, незважаючи на першопочаткову різку позицію Путіна, переговори тривають і впритул підходять до оптимальної для України формули спостерігача. Наразі цього статусу боятися нічого, тому що цього статусу нема, а є тільки попередня політична воля його прийняти», – сказав Олексій Полтораков.
Новий погляд