Авторські статті

найвищий рівень забруднення повітря в Європі зафіксовано в Сараєво

Європейські міста продовжують боротися з небезпекою дрібнодисперсного пилу — результати дослідження показали, що найвищий рівень забруднення повітря зафіксовано у столиці Боснії і Герцеговини.

У “Всесвітньому звіті про якість повітря 2024 року”, підготовленому швейцарською компанією IQAir, основну увагу зосереджено на частинках класу PM2.5 — це надзвичайно дрібні, але водночас небезпечні забруднювачі. Вони утворюються з пилу, диму, вихлопів транспорту і можуть проникати глибоко в легені, а іноді навіть у кров.

За оцінками експертів, у 2022 році забруднення повітря стало причиною смерті близько 357 000 людей у Європі. Більшість із цих смертей були пов’язані саме з впливом частинок PM2.5.

Сараєво очолює антирейтинг

У Сараєво рівень PM2.5 склав 30,8 мікрограма на кубічний метр — удвічі більше за рекомендований добовий ліміт Всесвітньої організації охорони здоров’я (15 мкг/м³). Такий показник є особливо небезпечним для дітей, людей похилого віку та осіб із хронічними захворюваннями.

На другому місці за рівнем забруднення — Скоп’є, третє зайняв Белград. У відповідь на загрозу, Європейський Союз ухвалив нові, жорсткіші стандарти якості повітря, які мають бути впроваджені до кінця 2024 року.

15 найзабрудненіших міст Європи:

  1. Сараєво (Боснія і Герцеговина)

  2. Скоп’є (Північна Македонія)

  3. Белград (Сербія)

  4. Подгориця (Чорногорія)

  5. Бухарест (Румунія)

  6. Любляна (Словенія)

  7. Нікосія (Кіпр)

  8. Кишинів (Молдова)

  9. Тирана (Албанія)

  10. Приштина (Косово)

  11. Загреб (Хорватія)

  12. Варшава (Польща)

  13. Будапешт (Угорщина)

  14. Братислава (Словаччина)

  15. Прага (Чехія)

Світовий антирейтинг очолює Азія

Згідно зі звітом, 19 з 20 міст із найбільшим рівнем PM2.5 у світі знаходяться в Азії, з яких 13 — в Індії. Винятком стала лише столиця Чаду — Нджамена.

Найвищий рівень забруднення зафіксовано в індійському індустріальному місті Бірніхат — 128,2 мкг/м³, що перевищує норму ВООЗ у 25 разів. Місцеві жителі скаржаться на обмежену видимість, подразнення очей і необхідність постійного носіння масок.

У списку також присутні міста з Пакистану, Китаю, Казахстану, а в Північній Америці найбільше забруднених населених пунктів — у штаті Каліфорнія (зокрема Онтаріо, Блумінгтон та Хантінгтон-Парк).

Автори звіту закликають до:

  • масових інвестицій у відновлювану енергетику;

  • посилення норм на викиди;

  • розширення систем моніторингу якості повітря.

“Дані про повітря рятують життя”, — наголошує керівник IQAir Франк Хаммес, закликаючи уряди діяти негайно.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України