Європейські міста продовжують боротися з небезпекою дрібнодисперсного пилу — результати дослідження показали, що найвищий рівень забруднення повітря зафіксовано у столиці Боснії і Герцеговини.
У “Всесвітньому звіті про якість повітря 2024 року”, підготовленому швейцарською компанією IQAir, основну увагу зосереджено на частинках класу PM2.5 — це надзвичайно дрібні, але водночас небезпечні забруднювачі. Вони утворюються з пилу, диму, вихлопів транспорту і можуть проникати глибоко в легені, а іноді навіть у кров.
За оцінками експертів, у 2022 році забруднення повітря стало причиною смерті близько 357 000 людей у Європі. Більшість із цих смертей були пов’язані саме з впливом частинок PM2.5.
Сараєво очолює антирейтинг
У Сараєво рівень PM2.5 склав 30,8 мікрограма на кубічний метр — удвічі більше за рекомендований добовий ліміт Всесвітньої організації охорони здоров’я (15 мкг/м³). Такий показник є особливо небезпечним для дітей, людей похилого віку та осіб із хронічними захворюваннями.
На другому місці за рівнем забруднення — Скоп’є, третє зайняв Белград. У відповідь на загрозу, Європейський Союз ухвалив нові, жорсткіші стандарти якості повітря, які мають бути впроваджені до кінця 2024 року.
15 найзабрудненіших міст Європи:
-
Сараєво (Боснія і Герцеговина)
-
Скоп’є (Північна Македонія)
-
Белград (Сербія)
-
Подгориця (Чорногорія)
-
Бухарест (Румунія)
-
Любляна (Словенія)
-
Нікосія (Кіпр)
-
Кишинів (Молдова)
-
Тирана (Албанія)
-
Приштина (Косово)
-
Загреб (Хорватія)
-
Варшава (Польща)
-
Будапешт (Угорщина)
-
Братислава (Словаччина)
-
Прага (Чехія)
Світовий антирейтинг очолює Азія
Згідно зі звітом, 19 з 20 міст із найбільшим рівнем PM2.5 у світі знаходяться в Азії, з яких 13 — в Індії. Винятком стала лише столиця Чаду — Нджамена.
Найвищий рівень забруднення зафіксовано в індійському індустріальному місті Бірніхат — 128,2 мкг/м³, що перевищує норму ВООЗ у 25 разів. Місцеві жителі скаржаться на обмежену видимість, подразнення очей і необхідність постійного носіння масок.
У списку також присутні міста з Пакистану, Китаю, Казахстану, а в Північній Америці найбільше забруднених населених пунктів — у штаті Каліфорнія (зокрема Онтаріо, Блумінгтон та Хантінгтон-Парк).
Автори звіту закликають до:
-
масових інвестицій у відновлювану енергетику;
-
посилення норм на викиди;
-
розширення систем моніторингу якості повітря.
“Дані про повітря рятують життя”, — наголошує керівник IQAir Франк Хаммес, закликаючи уряди діяти негайно.