Котирування гривні щодо долара США до середини торгів на міжбанківському валютному ринку України досягли значень 14,56 – 14,96 грн. за американський долар. Однак, думаю, керівництво НБУ не зможе запропонувати ринку якесь екстрене рішення, за допомогою якого можна було б повернути ситуацію на краще.
Більш того, НБУ зіткнувся з тим, що для підтримки курсу потрібно, на жаль, занадто багато резервів. І тому він перестав їх витрачати, відпустивши у вільне плавання курс. До цього ще кілька місяців тому той же Нацбанк нам наочно продемонстрував те, що штучна підтримка курсу нацвалюти неодмінно закінчується в такій економіці, як наша, тільки одним – девальвацією. А оживити українську економіку нам ще не скоро вдасться.
Плюс наша гривня підібралася до такого рівня, за яким вона не може залишатися. З простої причини: подальше обвалення гривні дуже погано відіб’ється на економіці і викличе гіперінфляцію. У 90-ті роки ми це вже проходили. Не буде навіть внутрішніх інвестицій в економіку, т.к. простіше купити долари і ні про що не думаючи, насолоджуватися ростом курсу іноземної валюти.
Ось чому потрібні термінові дії монетарної влади, щоб паніку припинити. Які повинні бути дії?
Наприклад, обмежити пропозицію гривні, т.к. банки все одно зараз не кредитують, а, отримуючи від НБУ рефінансування, тут же відправляються на валютний ринок за доларом і євро.
Правда, ніхто не хоче говорити нашим громадянам, що вони стають дедалі біднішими. Що така наша українська реальність. Просто не повинна була в попередні 10 – 15 років за рахунок основної маси населення так стрімко багатіти невелика група олігархів і великих чиновників. На жаль, але це вже сталося. Тому невеликі фінансові заощадження населення зараз будуть стрімко знецінюватися. Звичайно, мій заклик наївний, але якщо у спекулянтів залишилося ще трохи совісті, то нехай вони «скинуть» хоча б частину своїх надлишків доларів.
В зв’язку з цим непередбачуваність гривні буде тільки посилюватися.
Чому? Судіть самі. З одного боку, НБУ міг би провести одноразову інтервенцію, щоб застати зненацька валютних спекулянтів з короткими позиціями по гривні. Однак, ті ж спекулянти прекрасно знають, що у Нацбанку для цієї операції немає ні коштів, ні волі. Тому сьогодні американський долар так швидко ріс.
З іншого боку, головна проблема для нашої національної валюти – це збройний конфлікт на сході України. І поки ця військово-політична криза не буде врегульована, витрачати валюту на підтримку гривні – це даремна трата золотовалютних резервів, які й так цього року скоротилися до дуже небезпечного мінімуму.
Плюс валютний ринок дуже нервово реагує на наростаючі боргові проблеми країни. Плюс «хвіст» проблемних активів банків і позамежна облікова ставка НБУ не дають зупинити падіння української економіки. А, як ми знаємо, банківський бізнес настільки хороший, наскільки хороша економіка країни. Тому основним драйвером зміцнення гривні все ж є економіка, яка, на жаль, продовжує падати.
І, нарешті, чому мовчить НЕЗАЛЕЖНА АСОЦІАЦІЯ БАНКІВ УКРАЇНИ? Гривня валиться. Хто вже вкотре підставляє довірливих позичальників, які розмістили гривневі депозити?
Дописувач: