Яку зброю найдовше очікували у 2024 році й ні, це не F-16, яка виявилась найбезпораднішою, яка найскеретнішою та ще два “най-“
Абсолютно несерйозна та взагалі лише умовна номінація “Най- року” вручається Defence Express вже вдруге. Рік тому її номінантами стали F-16, Gepard, FPV-дрон, Taurus та B-21 Raider. А у цьому:
Найсекретніша зброя 2024 року – Паляниця
З нагоди Дня Незалежності України було офіційно оголошено, що відбулось успішне бойове застосування нової ракети-дрона “Паляниця”, після чого продемонстровано її офіційне зображення на якому була показана крилата ракета.
Після цього у кожній результативній атаці України по об’єктах на території РФ почали бачити успішне використання “Паляниці”, а у РФ вбачати її у будь-якому дроні із реактивним двигуном.
В реальності ж які параметри “Паляниці”, її розміри, яка дальність та навіть чи не є її зображення лише фантазією дизайнера – невідомо. Навіть попри те, що інші аналогічні вироби, наприклад, “Пекло”, демонструвались вже відкрито. І це дійсно чудово, бо краще ворогу робити сюрпризи, а не анонси.
Найнесподіваніша зброя – С-200
14 січня 2024 року ЗСУ стали першими в історії, кому вдалось збити літак дальнього радіолокаційного виявлення – російський А-50У, який був над північним берегом Азовського моря. 23 лютого успіх вдалось закріпити й знищити ще один аналогічний літак, який думав, що в глибині своєї території над Краснодарським краєм буде у безпеці.
А от 19 квітня вдалось встановити рекорд з дальності знищення повітряних цілей – 308 км. Саме на такій відстані було збито дальній бомбардувальник Ту-22М3, який пролетівши після ураження кілька десятків кілометрів впав біля хутора Богомолов Ставропольського краю.
Офіційно, як мінімум у двох останніх випадках, знищити цілі вдалось завдяки ЗРК С-200, який вочевидь був модернізований, бо інакше мова б йшла про використання вкрай архаїчного фактично стаціонарного комплексу із монструозним радаром для підсвітки цілей.
І враховуючи те, що С-200 був розроблений у 60-х роках та потрапив на озброєння ще 1967 року, це дійсно найнесподіваніша зброя, яка змусила РФ відмовитись від використання А-50. Бо з більшої дистанції вони банального нічого не бачать.
Найдовше очікування 2024 року – M1117 Guardian
Попри те, що за відчуттями Україна найдовше чекала на багатофункціональні винищувачі F-16 це не зовсім так. F-16 офіційно були продемонстровані 4 серпня на 20-річчя Повітряних сил ЗСУ. Але офіційно їх анонсували за рік до цього, у серпні 2024 року, коли це зробили Нідерланди. До цього часу про них йшли лише розмови. А от найдовше з моменту обіцянки чекали на американські бронетранспортери M1117 Guardian.
250 цих машин були включені до пакета допомоги озброєнням від США за програмою USAI ще у листопаді 2022 року. І з цього часу про них взагалі нічого не було чути поки у вересні 2023 року темі їхнього відновлення не приділили увагу у оборонному комітеті Конгресу, завдяки чому стало відомо, що програма їх відновлення має тривалість 18 місяців.
І лише у березні 2024 року перший M1117 Guardian був помічений у строю ЗСУ. А загалом їх передача стала “антирекордною” у порівнянні з іншим озброєнням та військовою технікою і становила 499 діб, при цьому мова йде про фактичний аналог БРДМ-2. І зрештою абсолютно не дивно, що саме ця новина стала однією з найпопулярніших на нашому сайті за рік.
Найбезпорадніша зброя 2024 року – “Циркон”
7 лютого 2024 року РФ вперше застосувала у бойових умовах гіперзвукову ракету ЗМ22 “Циркон”, про існування якої було оголошено особисто російським диктатором Путіним ще у 2019 році. Цю розробку рашисти поставили у свій пантеон абсолютно аналоговнєтного озброєння, але у реальності путінське вундерваффе виявилась найбільшою аферою так званого міноборони РФ.
Замість обіцяних 9 Махів – лише 5,5 Махів на маршевій ділянці та 4,5 Маха на кінцевій. Замість “вбивці авіаносців” лише можливість потопити корвет, бо вага бойової частини не більше 150 кг. Замість прориву “всіх наявних та перспективних комплексів ПРО” – успішне перехоплення одразу двох “Цирконів” з ЗРК у версії, яка була створена 10 років тому.
Єдине що виявилось правдою – те, що “Циркон” виявився справжньою гіперзвуковою ракетою, бо у ньому дійсно встановлений дуже коштовний гіперзвуковий прямотічний двигун, який не дав ракеті жодної переваги.
Найочікуваніше розкриття 2024 року – Phoenix Ghost
У травні 2022 року до одного з пакетів допомоги озброєнням від США увійшли невідомі дрони-камікадзе Phoenix Ghost. І про них не було відомо майже нічого, ані зовнішнього вигляду, ані тактико-технічних характеристик, лише вкрай розмитий опис.
Така таємничість навколо них дозволяла у кожному новому далекобійного дроні-камікадзе бачити саме них. І лише у жовтні 2024 року вони були розсекречені. Мова, як виявилось, йшла про кілька дронів-камікадзе від компанії AEVEX Aerospace, а Phoenix Ghost – назвою загального проєкту.
Під цією назвою ховався дрон Disruptor із дальністю застосування до 600 кілометрів та масою бойової частини у 22 кілограми. Dominator із дальністю понад 500 чи до 1200 км залежно від двигуна та 16-кг БЧ. А також невеликого Atlas, який має заявлену дальність до 120 км та концептуально нагадує Switchblade. Згодом було й розкрито ціни на них.
Згодом також з’явився й доволі детальний аналіз компонентів з яких збираються ці дрони, який показав доволі прагматичний підхід із використанням цивільних комплектуючих.