Для України вступ до ЄС є важливим і за великим рахунком життєво необхідним кроком. Однак, незважаючи на багаторічне прагнення Києва, серйозно обговорення питання розпочалося на Заході в Брюсселі на початку червня поточного року.
До війни прийом України в ЄС здавався “безглуздим”, пише Financial Times у великій статті, в якій попереджає про “монументальні наслідки” вступу.
“Зустріч (у Брюсселі) прояснила одну річ: вона підтвердила, що ідея, яка могла здаватися безглуздою навіть 18 місяців тому, тепер сприймається всерйоз”, – йдеться у статті.
З аргументів “за” – війна в Україні показала небезпеку існування геополітичної “сірої зони”, за межами як Росії, так і західних сфер впливу. У цьому сенсі “вторгнення Москви спровокувало глибоке зрушення у політиці розширення ЄС”.
Але великою перешкодою для прийняття України та інших країн-кандидатів є їхня бідність, оскільки фінансувати їх доведеться європейцям.
“Потрібно терміново вирішити, як ми все це робитимемо, і монументальні наслідки для нашого союзу з погляду фінансів та прийняття рішень”, – каже джерело видання.
“Членство України найважчим тягарем позначиться на фінансах ЄС”, – пише з цього приводу FT.
Розширення ЄС потребує не лише реформування країн-кандидатів, а й самого блоку. Багато держав ЄС зараз думають, як уникнути переписування основних документів ЄС, оскільки в цьому випадку потрібно проводити безліч референдумів, які можуть зупинити процес.
Ще одне питання – як забезпечити безперешкодне ухвалення рішень Євросоюзом у разі такого розширення з 27 до 35 країн.
Рішення в ЄС, як відомо, ухвалюються консенсусом – тобто за згодою всіх учасників.