У селі Тростянчик на Вінниччині відкрили пам’ятник воїнам, які загинули в 1919 році.
Пам’ятний хрест на честь вояків Армії Української Народної Республіки та Української Галицької Армії у селі Тростянчик Тростянецького району мав би з’явитись ще 94 роки тому. Адже саме тоді загинули українські вояки, захищаючи село у важких боях із більшовиками.
Михайло Торбахевич
Нині кам’яний козацький хрест із тризубом і гарнітна плита з написом: “Воїнам УНР та УГА, які обороняли с.Тростянчик від окупантів у 1919 році. Бригада УСС. 2-га Волинська дивізія. 3-тя Залізна дивізія” уособлюють ставлення нащадків патріотів до тих подій.
До встановлення хреста долучився Олег Западнюк – правнук вояка Армії УНР, учасника Першого Зимового походу, свідка і учасника поховання українських вояків Гната Западнюка. Саме він придбав пам’ятник і за допомогою громади отримав дозвіл на його встановлення.
– Поминальну панахиду по загиблим борцям за волю України в українсько-московській війні відслужив протоієрей УПЦ КП Михайло Торбахевич, – каже один із місцевих активістів Максим Ніконович.
Він же розказав і про передісторію встановлення хреста.
– Гнат Западнюк перед смертю у 1979 році заповів спорудити на місті поховання пам’ятник українським героям і показав саме місце поховання, завдяки чому встановлено точне місце могили, де і споруджено пам’ятний козацький хрест, – пояснив Максим Ніконович.
За перекащами родини Западнюків, відомо, що 3-4 вересня 1919 року 404-й полк котовців, скориставшись вузьким проходом в районі села Буди, прорвався і захопив місто Тростянець та залізничну станцію у місті. Українські війська Армії УНР у складі 2-ї Волинської дивізії та 3-ї Залізної дивізії оговтавшись від несподіваного удару нанесли контрудар і відтіснили ворога в бік села Тростянчик. Котовці відступили аби закріпитися на лівому березі Південного Бугу. На переправі їх наздогнав кінний підрозділ УСС у кількості 18 чоловік, зав’язався бій. У більшовицьких лавах вижили одиниці, з боку січових стрільців загинуло 13 осіб.
Після бою місцеві жителі Гнат Западнюк та Ярема Заворітній поховали бійців української армії на новому сільському цвинтарі біля річки Дзвінна.
zotov-news