Влада Януковича залишила Україну практично з порожньою скарбницею. Критичне піке гривні, що впала до 11,5 грн за долар, минулого тижня вдалося призупинити. Втім до позначки 9 грн за один “зелений” нам, схоже, треба звикати. І хоч депутати відважились скоротити собі деякі пільги, а прем’єр показав, що літатиме тепер економ-класом, без кредитів бюджет країни не врятувати.
На пенсії українцям потрібно 8 мільярдів. І їх немає, відзвітувала ще минулого тижня міністр соцполітики. Бо витратило Міністерство доходів і зборів. Та це лише одна стаття величезного бюджетного провалля. Ще – з украденого Міністерством доходів і зборів – 4 мільярди – на виплати допомоги сім’ям з дітьми. Плюс – борг за російський газ – півтора мільярда. А надто, за даними фінансистів, цьогоріч Україна має віддати 6,2 млрд доларів зовнішніх боргів, з них 1 млрд – уже влітку. Загалом же лише зовнішніх боргів новому Кабміну дісталось на 75 млрд доларів. Це в п’ять разів більше, ніж все золото Нацбанку, яке залишив по собі Янукович. Де взяти кошти – тепер головний біль нового уряду.
Новий Кабінет Міністрів у кулуарах парламенту вже називають урядом смертників. Адже той, хто таки наважиться запровадити непопулярні реформи, – політичний труп. Прості українці наврядчи пробачать підвищення цін та затримку соцвиплат. Але експерти одностайні: з порожньою скарбницею – інших варіантів немає. Найболючіше для населення – ще в перспективі: підвищення ціни на газ. Його не уникнути – бо це одна з вимог Міжнародного валютного фонду, яку новий прем’єр публічно пообіцяв виконати. Однак, затягати паски нові можновладці, як не дивно, почали зі себе.
Після скасування пільг депутатам (сенсація цього тижня) – розформування урядового автопарку. На одне міністерство зоставляють одне авто. Інфляцію, як і раніше обіцяють повільну і невелику – 5-7 відсотків. Фактично, вона вже відбулася. Через падіння гривні. Повернути її пообіцяв новий міністр фінансів – понад тиждень тому. Гривня стабілізувалася, проте на позначці 9,3 грн за долар. Це, звісно, не 8,9, про які казав новий міністр фінансів, але на тлі майже двох місяців антирекордних обвалів, сьогодніші цифри – виглядають фантастикою.
Укріплення національної валюти пов’язують насамперед із тим, що запрацював нарешті уряд. А надто, гроші пообіцяла дати Європа – і відкрити ринок. “Загальна сума фінансової економічної допомоги складає 15 мільярдів доларів США”, – зазначив прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. Розпочала роботу – і місія МВФ. Що вирішили під час візиту до Києва, поки секрет. Але ТСН.Тиждень надіслали листа: “Під час візиту до Києва 6-7 березня ми спілкувалися з прем’єром і його командою. Вони переконали мене, що відповідальні, хочуть реформ і діятимуть прозоро. МВФ готовий допомогти українцям.” Нижче директор Європеського департаменту Фонду обіцяє продовжити консультації. Обнадійливі дипломатичні заяви можуть перетворитися на гроші протягом восьми днів, ділиться думками антикризовий урядовець попередніх років, двічі міністр фінансів за президента Ющенка та міністр економіки за президента Кучми Віктор Пинзеник. “Це дуже швидко можна зробити. Я можу помилитись у днях, але, наскільки я пам’ятаю, в 2008 році ми провели переговори за вісім днів. Але важливо навіть не самі гроші, а як уряд домовиться про програму і обсяг – це буде дуже важливий сигнал”, – уточнив Пинзеник. Відтак, рахуємо. Загальну дірку в економіці Арсеній Яценюк оцінював у 35 млрд доларів. 15 – дасть ЄС. Стільки ж може дати МВФ. 1 млрд – від США. На решту – чотири – пообіцяли скинутися інші країни.
Утім, щоби світові кредити не з’їла українська корупція, потрібно негайно реформувати податкову систему, запевняє виконувач обов’язків міністра фінансів під час кризи 2009-го Ігор Уманський. Лише скорочення податків, каже, здатно вивести економіку з тіні. У планах чинного Кабміну зміни до податків є, але які саме – поки не пояснюють. Однак, до ЗМІ потрапила інформація, що має статися найболючіше – “урізатимуть” “соціалку”. Зокрема, пропонують забрати половину пенсії у пенсіонерів, які ще й працюють.