«Неможливо описати те почуття, коли покидаєш власну планету. Ти дивишся вниз, на Землю, і розумієш: тебе там немає. Це захоплює дух. Це нереально. Це почуття: «Тото, ми більше не в Канзасі» [з книги «Чарівник країни Оз»]. Я провела в цілому 55 днів в космосі, в ході п’яти місій NASA, і зрозуміла, що бути за межами Землі – це не просто серія захоплюючих моментів.
Це поєднання трансцендентального чарівництва і глибокої прози. Іноді шумно, людно і незручно. Але космічні подорожі – це чудово, і мене в цьому не переконати ».
Журнал Wired поспілкувався з астронавтом Маршів Айвінс. Представляємо вам її розповідь.
– Усі думають, що коли сидиш на стартовому майданчику верхи на 7 мільйонах фунтів вибухонебезпечного ракетного палива, ви нервуєте і турбуєтеся; але правда в тому, що протягом цих двох годин робити особливо нічого. Багато астронавти просто сплять. Вас прив’язали, як мішок з картоплею, поки система проходить через тисячі передстартових перевірок. Іноді вам потрібно прокинутися і сказати «Роджер» або щось інше. Але запуск сам по собі – зовсім інше. Ви виходите на орбіту за 8,5 хвилин, постійно набираючи швидкість, поки не розгонитеся до 28 тисяч кілометрів на годину. Ось така поїздка. Памятаю свою поїздку в Афіни на спортивні змагання. Для поїздки на змагання було замовлено квитки на сервісі
– Коли ви опиняєтеся на орбіті, невагомість привносить деякі позитивні моменти. Без гравітації тілесні рідини переміщаються до голови. Ви відчуваєте, як особа підтягується, а шлунок стає плоским. Ви витягується на дюйм-два. Є в невагомості і свої мінуси. Оскільки рідина зсувається на північ, ви відчуваєте головний біль. У перші день-два ваше тіло намагається компенсувати це і втрачає близько літра рідини – ви змиваєте головний біль в туалет. Як відчути себе краще? Потрібно переконати свою систему зору, що «верх» там, де ваша голова, а «низ» – там де ноги. Коли ви це зробите, ви адаптуєте до умов мікрогравітації. З кожним польотом ця адаптація проходить швидше, оскільки тіло запам’ятовує, що таке перебування в космосі. Але іноді потрібно кілька днів, перш ніж шлунок заспокоїться і поцікавиться: «Що у нас на обід?».
Я не особливо багато їм під час польотів. Та й на Землі у мене немає особливого апетиту, але через відсутність гравітації і зсуву рідини, речі набувають інший смак. Я спробувала привезти з собою смачну шоколадку, але вона виявилася на смак як віск – це мене засмутило. У космосі немає місця для гурманів. Там неможливо щось приготувати. Космічна їжа вже приготовлена, заморожена всуху і упакована у вакуумі – потрібно просто додати води і розігріти. Ну або вона підігрівається при знятті упаковки, як військовий пайок. Оскільки на борту немає холодильника, свіжої їжі фактично немає. У космосі можна поїсти зі свіжого хіба що фрукти: яблука, апельсини, грейпфрути, і то на початку місії.
Одним з найбільш дивних дослідів в космосі є найпростіше дію на Землі: сон. Будучи в шатлі, ви пристібаєте спальний мішок до стіни, стелі або підлозі, де захочете, і спите. Як в наметі. У мішку є пройми для рук, з їх допомогою можна застебнути мішок. Ви застібаєте його на липучці і кладете голову на блок піни, щоб шия розслабилася. Якщо ви не засуне руки в мішок, вони будуть дрейфувати перед вами. Іноді прокидаєшся, дивишся на руку, плаваючу перед особою, і думаєш «Вау, що це?», Поки не розумієш, що це твоє.
В ході більшості польотів я спала в шлюзовий камері в середині шаттла. Там ніхто не працював, поки ми не виходили у відкритий космос, тому шлюз був моєю особистою спальнею. З недоліків – це найхолодніша частина шаттла, там близько 20 градусів. Я ховала руки в мішок і одягала чотири шари одягу; іноді нагрівала пакети з їжею і кидала в мішок, як грілку. В останні дві ночі мого останнього польоту, я спала на польотної палубі, мій мішок був прив’язаний під вікном верхнього виду. Положення шаттла було таким, що через це вікно я бачила Землю, тому коли я прокидалася, весь світ був переді мною – а в такі моменти і для мене однією.
Найдивовижніше в моїх польотах було те, як вони розслаблювали. Астронавти-новачки дуже турбуються про виконання своїх обов’язків, постійно спостерігають за тим, як сходить Сонце, хоча воно сходить по 16 разів на дню на орбіті. Польоти на шаттлах завжди проходили в постійній суєті – експерименти, обслуговування, виходи у відкритий космос, операції з роботами. Це була важка робота, стресова і лякає – якщо ви облажався, то облажався перед усіма людьми на планеті. Але, в той же час, я знайшла польоти дуже розслаблюючими. Коли ви подорожуєте на Землі, ви постійно з чимось соприкасаетесь. Ви можете дістатися до будь-кого, хто вам потрібен. Але в космосі ви ізольовані. Ви можете написати лист на Землю, звичайно, але в цьому немає нічого спільного з повсякденними переживаннями: оплатила Чи я рахунки? Погодувала собаку? Вся рутина ніби завмирає на кордоні атмосфери. Я була повністю вільна від Землі. Але всі переживання повертаються разом з повторним входом в атмосферу. До моменту приземлення мій мозок вже написав собі список того, що потрібно зробити.
Я ніколи не хворіла в космосі, але й ніколи не відчувала себе добре, повертаючись додому. Коли ви повертаєтеся, ваше внутрішнє вухо – яке відповідає за рівновагу на Землі і яке практично відключається на час поїздки – починає відчувати гравітацію і стає неймовірно чутливим. Ваше рівновагу відключається і вам потрібно знову вчитися, як ходити в умовах гравітації. Поверни голову – і впадеш. М’язи, якими ви не користувалися протягом кількох людей, знову повинні робити за вас прості віщі: стояти, ходити, піднімати щось. Проходить кілька днів або тижнів, перш ніж ви знову будете твердо стояти на ногах на Землі.
Це було важко, захоплююче, лякаюче і невимовно. І я б не відмовилася повторити.