Чехія нарешті законтрактувала 24 F-35 і попри те, що Прага поспішала та навіть розширила замовлення, бюрократія зайняла доволі багато часу
Джерело: Defence Express
Чехія пройшла чергову контрольну точку на шляху до оновлення власного авіапарку та закупівлі винищувачів п’ятого покоління F-35. Як повідомило чеське оборонне відомство, сьогодні, 29 січня, був підписаний меморандум між Чехією та США щодо проєкту закупівлі 24 літаків та лист-згоду на пропозицію Вашингтона.
Це також демонструє наскільки взагалі є розтягнутими у часі такі оборонні проєкти. Бо для Чехії питання придбання F-35 почалось, як мінімум у листопаді 2021 року. Саме тоді з’явилась перша неофіційна інформація про зацікавленість Праги у цих винищувачах.
У липні 2022 року міноборони Чехії офіційно повідомило, що хоче замінити шведські Gripen саме на F-35. При цьому спочатку мова йшла про 14 літаків, але у жовтні кількість була збільшена до 24 одиниць.
Чергова контрольна точка була пройдена лише у червні 2023 року, коли Агенція з оборонної співпраці США (DSCA) опублікувала дозвіл на продаж. За ним ціна на 24 F-35A разом із відносно малою кількістю озброєння та запасними частинами була визначена у межах до 5,62 млрд доларів.
У вересні 2023 року, тобто лише через декілька місяців, чеський уряд ухвалив закупівлю. Після чого міноборони країни нечувано детально розписало всі витрати на F-35 включно з вартістю експлуатації, зазначивши, що контрактна вартість складає 5 млрд доларів.
Наприкінці 2023 року США надало Чехії лист-пропозицію, який разом із меморандумом був підписаний сьогодні. І цю подію у Празі назвали вже остаточним твердим замовленням. Таким чином, від початку предметних розмов про F-35 до твердої угоди пройшло близько 2,5 років.
Це не означає те, що Чехія отримає літаки найближчим часом. Бо насправді Прага просто встала за ними у чергу довжиною у 7 років до отримання першого літака, або у 11-річну, якщо рахувати строк отримання останньої машини. Бо перший F-35 чеські повітряні сили мають отримати у 2031 році, а останній з 24 – до 2035 року.
Також на 2035 рік запланований вивід з експлуатації останнього шведського JAS 39 Gripen, які країна тримає у довгостроковій оренді – лізингу.
Водночас проєкт із закупівлею F-35 означає й те, що країна-покупець отримає певний доступ до виробництва його компонентів та бере участь у його розвитку. Міноборони Чехії зазначило, що наразі підготовлено 11 проєктів з Lockheed Martin та 3 з Pratt&Whitney на загальну суму у 15,3 млрд крон (приблизно 670 млн доларів), в яких будуть брати участь 13 чеських компаній та університетів.