Врегулювання системи нагляду на законодавчому рівні передбачена рекомендаціями Єврокомісії в рамках Пакета розширення ЄС, що узгоджується з Європейською Хартією місцевого самоврядування, а також зобов’язаннями України в рамках Плану України на 2025 рік.
Крім того, це одне з завдань реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади.
Україна не один рік працює над підготовкою відповідних законодавчих норм. Зокрема, законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні» зареєстрований в парламенті в 2020 році (реєстр. № 4298). Однак всі учасники реформи місцевого самоврядування досі ведуть роботу щодо узгодження норм законопроекту.
У Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури зазначають, що децентралізація влади, яка супроводжувалася передачею широкого кола повноважень держави «на місця», не може бути завершена без забезпечення законності у діяльності органів місцевого самоврядування.
«Європейські країни мають врегульовану систему адміністративного нагляду за законністю рішень органів місцевого самоврядування. При цьому, не існує універсальної моделі того, як повинен відбуватися нагляд чи як мають взаємодіяти державна і місцева влада, кожна країна вибудовує свої інструменти залежно від моделі місцевого самоврядування. Тож ми – держава, органи місцевого самоврядування, їх асоціації спільно маємо виробити прийнятну і дієву модель нагляду. Мінінфраструктури закликає сторони до конструктивного діалогу. Затягування процесу з доведенням тої чи іншої позиції як єдино правильної нашкодить країні. Тільки практика, застосування вже прийнятого закону, покаже недоліки і дозволить виправляти їх», – зазначила заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Наталія Козловська.
Законопроєкт №4298 створює багаторівневу система із забезпечення законності – акти місцевих рад є предметом аналізу щодо їх відповідності Конституції України та законам України з боку відповідних органів забезпечення законності. Проект документу передбачає систему гарантій для органів місцевого самоврядування, а саме:
– визначає перелік актів ОМС, які можуть бути предметом забезпечення законності;
– консультації від органів забезпечення законності;
– вказує, що обов’язковою умовою забезпечення законності є відсутність у інших органів державної влади передбачених законом повноважень із здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю ОМС у відповідній сфері;
– передбачає спеціальну (прискорену) процедуру судового провадження.
Мінінфраструктури в цілому підтримує законопроєкт №4298, однак у відомстві вважають, що окремі положення нинішньої редакції суперечать рекомендаціям та висновкам, викладеним у висновках Ради Європи до різних редакцій проєкту Закону № 4298. Тому процес узгодження триває.
Представники парламенту, які брали участь у засіданні круглого столу, повідомили, що зараз робота над проектом документу на завершальному етапі з асоціаціями органів місцевого самоврядування. На початку осені Верховна Рада має приступити до розгляду законопроекту в другому читанні.
Підписуйтеся на сторінки Міністерства відновлення у соцмережах Facebook, Twitter, Telegram