Економіка

На Франківщині працюють над відновленням роботи хімзаводу після 18 років простою

Вже до початку літа Фонд держмайна (ФДМУ) разом з новим керівництвом АТ «Оріана» та місцевою владою підготують Дорожню карту відновлення роботи підприємства після майже 18 років простою.

Про це передає Голос українською з посиланням на повідомлення Фонду держмайна.

АТ «Оріана» розташоване в Калуші та знаходиться в управлінні Фонду. ФДМУ призначив Руслана Кучерявого на посаду в.о. директора підприємства 24 квітня. Він має  досвід антикризового управління. Перед новим керівником стоять конкретні задачі:

    провести повну інвентаризацію всього майна, яке де-факто та де-юре належить підприємству, а також існуючих договорів оренди приміщень;перевірити законність відчуження майна в попередні роки і розпочати повернення тих активів, які були незаконно виведені з-під контролю підприємства;розробити Дорожню карту з поновлення видобутку та переробки калійних руд з використанням сучасних технологій.

В 90-х роках «Оріана» була лідером української хімічної промисловості. Компанія виробляла поліетилен. В її структурі також був завод з виробництва калійних добрив. Завод перебуває в процедурі банкрутства вже понад 20 років.

За своїм основним профілем підприємство не працює вже давно. Сьогодні єдиним джерелом доходів є здача в оренду нежитлових приміщень, обладнання та автомобілів. Крім того, підприємство має великі борги. Щоб перетворити його на діючий актив та знайти інвестора ФДМУ розглядає можливість поновлення на підприємстві виробництва калійних добрив.

На Франківщині працюють над відновленням роботи хімзаводу після 18 років простою

Завод АТ «Оріана». Фото: Володимир Микитин

Потреба України в калійних добривах складає приблизно два мільйона тонн на рік.  До повномасштабного вторгнення Україна щорічно імпортувала їх на суму приблизно $350 млн. Основними постачальниками були Білорусь, Польща, росія, Німеччина. Їх сумарна частка на українському ринку складала приблизно 90%. Однак Україна сама має реальну можливість виробляти калійні добрива. Для цього потрібно реконструювати місцеві виробництва і освоїти нові родовища Прикарпаття.

«Завдяки вдалому розташуванню заводу і потужній сировинній базі в регіоні (Калуш-Голинське родовище) є можливість відновити виробництво безхлорних калійних добрив. Разом з новим менеджментом підприємства та за підтримки місцевої влади Фонд спробує вдихнути в нього нове життя і одночасно буде шукати інвестора. Сьогодні ситуація на «Оріані» дійсно дуже складна, проте ми бачимо перспективи у його продажі та відновленні виробництва новим власником», — зауважив директор Департаменту корпоративних прав держави ФДМУ Олександр Федоришин.

Запаси калійних солей (сировина для виробництва калійних добрив) в Україні сягають 4,3 млрд тонн. У перерахунку на калійні добрива це 457 млн тонн. За умови осучаснення методики видобування та модернізації профільних виробництв ці об’єкти стануть привабливими для інвесторів ринку мінеральних добрив не лише України, але й світу.

Наразі підприємство напрацьовує правову позицію для оскарження боргу, який «технічно» було покладено на підприємство в процесі виведення майна компаніями з російським капіталом.

У 2000-му році на базі «Оріани» було створено ЗАТ «Лукор», в яке була передана велика частина активів підприємства. Партнером стала компанія з російським капіталом ТОВ «Лукойл-Нафтохім» (група компаній Лукойл Україна, підконтрольна російському підсанкційному олігарху Вагіту Алекперову). Одним із зобов’язань, які брав на себе ТОВ «Лукойл-Нафтохім», було погашення кредиту «Оріани». Гроші були запозиченні для будування потужностей по виробництву поліетилену та поліпропілену на базі ВО «Хлорвініл» (правонаступником якого стала «Оріана») ще на початку 90-х у Баварського об’єднаного банку під державні гарантії.

Але Лукойл не погасив кредит, а згодом передав активи ЗАТ «Лукор» в іншу, нову юрособу — ТОВ “Карпатнафтохім” (бенефіціари теж з рф), після чого держава взагалі втратила контроль над підприємством. Тому борг німецькій стороні довелось віддавати державі в особі Міністерства фінансів України і технічним боржником перед державою тепер виступає «Оріана».

На Франківщині працюють над відновленням роботи хімзаводу після 18 років простою

ТОВ “КАРПАТНАФТОХІМ”

У 2015 році проти Лукойлу порушено кримінальну справу за 191 статтею Кримінального кодексу — привласнення майна. З того часу відбулась ціла низка судових розглядів щодо неправомірності передачі майна «Оріани» в ЗАТ «Лукор». На даний час, справа щодо кредиту перебуває на розгляді у Верховному Суді. Враховуючи жорстку позицію нової команди ФДМУ щодо активів з російським капіталом, нове керівництво «Оріани», яке було призначено у квітні цього року, разом з Фондом готується до нового раунду судових розглядів.

«Шанси на визнання попередніх рішень про відчуження майна «Оріани» незаконними доволі високі. І це стосується не тільки історії з Лукойлом. Є аналогічний прецедент з ТОВ «Оріана-Еко», у власність якого був переданий Домбровський кар’єр. Ми будемо боротись за повернення майна, бо бачимо перспективу у відновленні роботи підприємства», — акцентує Руслан Кучерявий.

ТОВ  «Оріана-Еко» було створено як частина реалізації плану санації АТ «Оріана» у 2016 році. «Оріана» наповнила статутний капітал «Оріана-Еко» своїми активами (Домбровський кар’єр і хвостосховища) і була єдиним учасником ТОВ до весни 2018 року, допоки з’явився другий засновник — Калуська соляна компанія.

І вже з червня 2018 року у Калуському міськрайонному суді триває розгляд кримінальної справи щодо правомірності передачі кар’єру і хвостосховищ в статутний капітал ТОВ «Оріана-Еко». Поки кар’єр не працює і стоїть в затопленому стані, у нього прибуває вода і солі з нього поступово виносяться у водоносні горизонти, це викликає занепокоєння природоохоронців та міської влади.

«Отримання «Оріаною» позитивних судових рішень і поступове відновлення роботи підприємства має стати черговим кейсом ефективного корпуправління державними активами», — зазначає Олександр Федоришин

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України