Авторські статті

На чому економлять українці в новорічні свята

Економічний спад змушує українців економити на новорічних подарунках, але святковій атмосфері і застіллю бути.

У 2014 році купівельні настрої населення України, згідно з дослідженнями GfK Ukraine, впали майже на 40%. Так, у листопаді 2013 індекс споживчих настроїв становив 85,5 п., А в листопаді 2014 – 53,4 п.

Такий стрімкий спад пояснюється зниженням купівельної спроможності населення, девальвацією гривні, інфляцією споживчих цін та іншими факторами. Але девальвація девальвацією, а свята ще ніхто не відміняв.

Про те, як змінювалися споживчі переваги українців, як “затягувалися ремені тугіше”, і від чого довелося відмовитися, – в нашому дослідженні.

Відмова від дорогих подарунків
За статистикою міжнародного центру інтернет-торгівлі Allbiz, в першу чергу українці вирішили “зекономити на жінках”. Прекрасна половина населення України залишиться без ювелірних прикрас (падіння попиту на 14,45%).

У кращому випадку жінки знайдуть під ялинкою парфумерію або косметику. Хоча і на цю традиційну продукцію ажіотажу не було: зростання попиту в грудні склав всього 10,5% (тут і далі по тексту% вказані в порівнянні із середньорічними обсягами запитів).

Також оптимізація витрат торкнулася сегмента бізнес-подарунків. Українські компанії менше замовляли для корпоративних подарків бізнес-сувеніри (спад на 12,4%), медалі та нагороди (-2,6%), які традиційно розглядаються, як презенти діловим партнерам. Наше опитування показало: кожна п’ята опитана українська компанія значно урізала кількість корпоративних подарунків.

Карнавальні костюми замість вечірніх суконь
Напередодні дитячих ранків і дорослих корпоративів в 4 рази зріс попит на карнавальні костюми.В той же час вечірні вбрання шукали рідше, ніж у середньому за рік (-29,3%). Ймовірно, українці вирішили заощадити на них і зустріти Новий рік в костюмах Діда Мороза або Снігуроньки.

Подорожі відійшли на другий план
У році, що минає спостерігався пік попиту на туристичні путівки з квітня по липень, а ось зимового піка не було. Більш того, в грудні кількість запитів на подорожі знизилася на 4,3%. Цей тренд також підтверджує досить рівний попит на гірськолижну екіпіровку протягом року. Проте в грудні був зафіксований бум на сноуборди (+ 170%).

Незважаючи ні на що святу бути
Українцям вдалося грамотно розпланувати свої новорічні витрати, урізати де потрібно і в підсумку не посягати на найголовніші сімейні свята – Новий рік і Різдво. А це означає, що будинки українців будуть прикрашені (попит на іграшки, ялинкові прикраси та гірлянди виріс в 3,5 рази), а святкові столи – ломитимуться від їжі. Так, українці не змінили кулінарним традиціям: попит на мандарини (+ 393,8%), ікру (+ 151,7%) і шампанське (+ 127,4%) досяг пікових показників у грудні.

Дмитрий ЛИСИЦКИЙ

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України