Культура

На Черкащині відреставрували хати 19 століття та 150-літній вітряк

У Національному заповіднику «Батьківщина Тараса Шевченка» на Черкащині презентували відновлені об’єкти культурної спадщини, які є частиною туристичних маршрутів Шевченкової батьківщини.

Підтримали ремонтні роботи Благодійний фонд «МХП Громаді» за ініціативи ГО «Екологічний рух Черкащини».

Національний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка» об’єднує села Моринці, Шевченкове, Будище та Вільшану — місця, де пройшли дитячі роки Кобзаря. У Моринцях він народився, у Керелівці (Шевченкове) формувався як особистість, у Будищах, у маєтку Енгельгардта, набував досвіду козачкування, а у Вільшаній зробив перший крок до визнання й світової слави. Ці села не лише є частиною його життя, а й стали невіддільною частиною української культурної спадщини.

«Для Тараса Шевченка його батьківська земля була надзвичайно цінною. У цих місцях знайшли спочинок батьки Шевченка; у ці місця він постійно повертався у своїх творах. Тому надзвичайно важливо, що в цей складний час, коли в нашій країні триває війна, ми продовжуємо утверджувати національні цінності, відновлюємо важливі культурні об’єкти та видаємо книги завдяки свідомому бізнесу й активній громадськості», — Людмила Шевченко, генеральний директор Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка».

Співпраця Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» та команди «МХП — Громаді» розпочалася у 2023-му році. Тоді в межах загальнонаціонального проєкту підтримки українських музеїв, який Фонд започаткував у 2022 році, на території заповідника почалася реконструкція 150-річного Будищанського вітряка, що зберігся ще з часів дитинства Тараса Шевченка.  Під час першого етапу на об’єкті змінили крила та двері. А цього літа реконструкція продовжилася: тут відновили шатрову частину та повністю змінили зовнішню обшивку з дерева. 

Також майстри зробили нове перекриття підземного приміщення (кімнати мельника) біля вітряка, розпочали благоустрій прилеглої території, який планують завершити у наступному році. Пізніше тут ще облаштують паркувальний майданчик для туристів, доріжки та проведуть озеленення території. 

Окрім вітряка, на території заповідника відремонтували ще дві хати 19 століття.  В одній з них жив дід Тараса Шевченка, а в іншій  народився сам поет. На обох будівлях було проведено роботи з перекриття дахів очеретом, що дозволить зберегти ці історичні об’єкти від руйнування. 

Річ у тім, що більшість історичних споруд чи таких давніх будівель, яким понад 100 років, псуються саме через погані дахи й перекриття. Тому важливим завданням було провести реставрацію швидко – до дощів і снігу, та при цьому зберегти автентичний вигляд хат і використати для цього натуральні матеріали: очерет, солому. Для цього до реставрації залучили майстрів, які працюють з хатами в Національному музеї народної архітектури та побуту України, що в Києві.   

«Збереження культурної спадщини — така ж важлива справа сьогодні, як і підтримка військових. Тому проєкти, пов’язані з підтримкою культури, постійно присутні в межах діяльності компанії МХП та Благодійного фонду «МХП — Громаді».  Ми маємо низку ініціатив в музейному, театральному сегментах, кіномистецтві та видавничій діяльності, які підкреслюють нашу ідентичність та єднають нас як націю», — зазначив Юрій Мельник, голова Наглядової ради Благодійного фонду «МХП Громаді».

Також Моринці відвідала команда Українського культурного фонду під керівництвом Наталії Кривди, яка відзначила:

«Культура — не тільки про дозвілля. Це простір, де народжуються цінності, смисли, заряди яких ми живемо, а хтось віддає життя. Завдяки культурі ми можемо залишатися людиною, вибудовувати себе як націю. Такі місця формують в нас повагу до себе, до свого минулого, до своєї історії та зберігають культурну пам’ять нації», — сказала голова Наглядової ради Українського культурного фонду.

Для подальшої співпраці представники БФ «МХП Громаді» та Національного заповідника «Батьківщина Тараса Шевченка» підписали меморандум.

Андрій Петренко

Останні повідомлення

Українська компанія розпочинає виробництво тепловізійних камер

Українська компанія Odd Systems запускає тепловізійні камери Курбас-256. Краща якість за менші гроші. Зроблено в…

45 хв. тому

МСЕК відходять у минуле

Що натомість? Корупційні скандали, пов’язані зі Медико-соціальними експертними комісіями, стали причинами гучних відставок і масових…

54 хв. тому

СБУ та Нацполіція затримали поплічників фсб, які намагалися пустити під укіс потяги Укрзалізниці

Служба безпеки та Національна поліція затримали ще трьох поплічників фсб, які готували диверсії на об’єктах…

12 години тому

Купити котел, теплоакумулятор та інше устаткування можна в компанії «Котли Бізон»

Замовити котел тривалого горіння на дровах: вигідні умови й швидке доставлення Щоб швидко купити твердопаливний…

13 години тому

Корейські креми для обличчя від Biodea – догляд та краса вашої шкіри

Biodea – Корейська доглядова косметика для вашої шкіри: креми для обличчя з Кореї Сьогодні корейська…

13 години тому

На самому початку опалювального сезону в Австрії: газ та електрика раптово подорожчали на 9 %

Ця інформація надійшла від Австрійського енергетичного агентства. Електрика з листопада коштуватиме на 9,6 відсотка дорожче,…

13 години тому