“Раніше казали польські (католицькі) і українські (православні) свята, а сьогодні кажуть – українські і московські свята. Новий календар буде українським, а ті, хто залишаються на старому – трішечки на московському”, – заявив ВВС Україна митрополит Вінницький Симеон на початку архиєрейського собору ПЦУ в Києві, який ухвалив рішення перейти на новий церковний календар.
Тож вже з 1 вересня більшість християн України можуть почати відзначати релігійні свята по-новому. Різдво буде 25 грудня, а не 7 січня. Так само змістяться й інші свята – такі як Покрова (1 жовтня), Водохреще (6 січня) і Миколая (6 грудня).
Але це не стосуватиметься Великодня і деяких інших свят, зокрема Трійці. Далі ми пояснимо, чому саме їх відзначатимуть по-старому.
Рішення про перехід на новий календар ПЦУ ухвалила на архієрейському соборі – зібранні усіх єпископів. Він відбувається у Києві в Трапезному храмі Києво-Печерської лаври і має завершитись після опівдня.
Проти переходу проголосував один єпископ, ще один утримався.
Формально потім перехід ще має схвалити помісний собор церкви 27 липня 2023 року за участю мирян. Проте, як заявили ВВС предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній та низка інших епископів, питання вже вирішене, з 1 вересня перехід буде.
Перехід на новий календар став важким кроком, на який не наважувались десятиріччями. Церковники боялись, що люди не сприймуть реформу і будуть святкувати по-старому. Чи будуть переходити до УПЦ Московського патріархату, яка, як і РПЦ, проти впровадження календарної реформи.
Проте після повномасштабного вторгнення Росії це питання набуло політичного забарвлення і більшість українців висловили підтримку такому кроку. Це питання почали сприймати як рух “Геть від Москви!”
Різниця між старим Юліанським і новим Григоріанським календарем складає 13 днів.
Світська Україна разом з більшістю інших країн вже більше 100 років живе за точнішим – григоріанським календарем, запровадженим у XVI ст.
“Фейсбук-активісти не підуть до храмів”, – так казав ВВС Україна предстоятель новоствореної ПЦУ митрополит Епіфаній ще в 2019 році. Тоді перехід на новий календар видавався фантастикою, а підтримували його, на погляд церкви, переважно тільки ті, хто в храми не ходить.
У ПЦУ боялись, що більшість вірян не сприймуть реформу і будуть ходити у старі дати до храмів УПЦ МП. Для останньої календарна реформа також стала б аргументом у протидії переходу своїх парафій до нової автокефальної ПЦУ.
Соцопитування підтверджували такі побоювання – перехід на новий календар тоді підтримували 15% українців. Важко було обґрунтовувати необхідність змінити звички застарілістю Юліанського календаря і аргументами, що так живе майже весь християнський світ.
Сполучені Штати Америки та Європа мають спільно запровадити суворі санкції проти росії для зупинки війни…
15-та бригада «Кара-Даг» зупинила вороже вторгнення біля Куп'янська.У складі 1-го корпусу Нацгвардії «Азов», бійці здійснили…
Фрідріх Мерц заявив про плани створити наймогутнішу армію Європи, підкреслюючи відповідальність Німеччини за оборону ЄС.“Наші…
Google представила функцію, що полегшує аналіз проєктів на GitHub з допомогою свого чат-бота на основі…
В последние годы все больше курильщиков отказываются от фабричных сигарет в пользу самокруток. Причины очевидны:…
На Сумщині рятувальники загасили пожежу після ворожого удару.14 травня в другій половині дня ворог здійснив…