З молочницею, на жаль, доводиться зустрічатися багатьом жінкам. Недуги цей не так вже нешкідлива: лікуватися доведеться довго, то й справа трапляються рецидиви, а якість життя помітно знижується… Що ж слід знаті про молочниці?
Що таке молочниця?
Наукова назва цього захворювання – кандидоз. Збудником його є грибок Candida albicans, який присутній в організмі 80% людей, не викликаючи особливих проблем. Але якщо з тих чи інших причин створюються умови для активного розмноження мікроорганізмів, то ймовірність розвитку молочниці підвищується.
Причини виникнення молочниці
Найбільш часта причина розвитку молочниці — прийом антибактеріальних препаратів. У наш час багато хвороби лікують антибіотиками. Але лікарі іноді забувають одночасно прописувати антигрибкові препарати, і грибок займає місце загублених бактерій. Вісь вам і молочниця.
Ще одна поширена причина – зниження імунітету. В нормальному стані наша імунна система стримує ріст і розмноження потенційно патогенної мікрофлори. До речі, молочниця – один з перших ознак інфікування ВІЛ.
Якщо в організмі порушений обмін речовин (наприклад, при незбалансованому харчуванні або цукровому діабеті), то створюється вуглеводне середовище, сприятливе для Candida albicans.
Порушення гормонального фону також призводить до зміни складу мікрофлори. Саме тому молочниця часто виникає при вагітності. Розвивається вона і при неправильно підібраній дозі гормональних препаратів – наприклад, протизаплідних засобів.
На жаль, в групу ризику потрапляють і ті, хто не приділяє достатня уваги гігієні статевих органів. Якщо рідко приймати водні процедури, бактерії можуть потрапити з навколишніх тканин в піхву. Але не варто захоплюватися спринцюваннями і підмиваннями: це може порушити склад мікрофлори.
Викликати кандидоз здатне також носіння тісної синтетичної нижньої білизни. Якщо жінка користується гігієнічними прокладками, їх необхідно міняти якомога частіше, так як інакше виділення не будуть виходити назовні, що створить сприятливе середовище для розмноження бактерій.
Кандидоз може передаватися і статевим шляхом, хоча він не входить до числа венеричних захворювань. При статевому контакті в піхву потрапляє мікрофлора партнера, і якщо він, приміром, нехтує правилами гігієни, то концентрація Candida albicans може виявитися критичною.
Симптоми молочниці
«Вирахувати» молочницю досить легко – надто вже специфічні її вияви. Для неї характерні, в першу чергу, творожисті виділення із зовнішніх статевих органів, що супроводжуються кислуватим запахом, свербіж і печіння в області піхви, біль і неприємні відчуття при сечовипусканні, а також під час статевого акту. Жінок, що годують груддю, можуть турбувати свербіж, печіння і болю в області сосків.
Що робити, якщо ви підозрюєте у себе молочницю?
По-перше, відмовтеся від ведення статевого життя – це може загострити перебіг хвороби, а крім того, зростає ризик передати інфекцію партнеру.
По-друге, не займайтеся самолікуванням. Молочниця часто буває пов’язана з іншими інфекціями і хворобами, які ви самі не розпізнаєте.
Не варто ігнорувати симптоми, якщо вони слабо виражені. Хвороба може перейти в хронічну форму, що в окремих випадках призводить до спайкових процесів органів малого тазу і, як наслідок, до непрохідності маткових труб і безпліддя. Якщо ж жінка вагітна, то може заразитися плід. Зниження імунітету може призводити до частого виникнення інфекцій. Крім того, недуги може вразити і інші органи, наприклад, сечовий міхур і пряму кишку; і навіть потрапити в кров, викликавши кандидозний сепсис.
Отже, при симптоми молочниці необхідно звернути до лікаря. Вас обстежують і призначать лікування. При легкому перебігу захворювання зазвичай обходяться препаратами місцевої дії – таблетками, кремами або свічками, які вводяться в піхву. Також при цьому недугу корисно приймати вітамінно-мінеральні комплекси. При більш важких формах можуть бути призначені різні види терапії. Не варто забувати про дієту, відмову від алкоголю і заняттях спортом, які допоможуть відрегулювати обмін речовин