Загальна мобілізація в Україні передбачає мобілізацію усіх чоловіків віком від 18 до 60 років. Проте, є категорії військових, які можуть служити після 60 років.
Воєнний стан і загальна мобілізація тривають в Україні з 24 лютого 2022 року. Виїзд за кордон заборонений для усіх військовозобов’язаних ― за кордон в безпеку можуть виїхати жінки та діти і чоловіки до 18 та після 60 років.
Однак, у плані мобілізації 60 років ― не верхня межа для призову та військової служби під час війни. У Законі України про військовий обов’язок і військову службу передбачено, що одна категорія військових може служити до 65 років.
Максимальний вік служби 2023
- 45 років ― рядові, молодші сержанти й старшини на контрактній службі, молодші офіцери;
- 50 років ― військові старшого офіцерського складу: майори (капітани 3 рангу), підполковники (капітани 2 рангу), військові старшого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом;
- 55 років ― військові вищого сержантського та старшинського складу, які служать за контрактом, військові старшого офіцерського складу ― полковники (капітани 1 рангу) — 55 років;
- 60 років ― військові вищого офіцерського складу ― генерали та аналогічні морські звання, вище військове керівництво. Також рядові, сержанти й старшини, молодші й старші офіцери, які служать під час дії воєнного стану;
- 65 років ― військові вищого офіцерського складу під час особливого та воєнного стану.
Проте, під час воєнного стану військовослужбовці, які мають унікальний досвід можуть служити понад 5 років граничного віку.
До них належать переважно військовослужбовці ЗСУ та інших військових формувань, які мають високу професійну підготовку, досвід практичної роботи на займаній ними посаді.
Головна вимога для служби в ЗСУ для них ― бути визнаними придатними за станом здоров’я для проходження військової служби ВЛК. Такі особи за власним бажанням можуть бути залишені на військовій службі понад стандартний граничний вік перебування на військовій службі.
Строки строкової військової служби в 2023 році:
- для осіб, які на час призову на строкову військову службу мають ступінь вищої освіти магістра ― до 12 місяців;
- для солдатів і матросів, сержантів і старшин, які проходять строкову військову службу в ЗСУ та інших військових формуваннях ― до 18 місяців;
- для військових на контракті тих, хто призначаються на посади: для осіб рядового складу ― 3 роки, для осіб сержантського і старшинського складу ― від 3 до 5 років;
- Від 2 до 5 років ― громадяни, яким первинне військове звання присвоєно після проходження повного курсу військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу або в порядку атестування осіб до присвоєння первинних військових звань офіцерського складу запасу.
Офіцери, які закінчили ВВНЗ або військові кафедри та отримали додатково військові спеціальності мають збільшені строки служби:
- 10 років ― спеціальності льотного складу авіації;
- 5 років ― інші спеціальності;
- від 1 до 5 років ― всі інші громадяни.
Під час воєнного стану військова служба триває до оголошення демобілізації та закінчення воєнного стану, військові отримують звільнення наказом Президента України.