5 липня прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прилетів до Москви для зустрічі з Путіним. За словами прес-секретаря, Орбан виконує якусь “миротворчу місію”.
“Миротворча місія триває. Друга зупинка – Москва”, – йдеться в офіційному твіттер-акаунті Орбана.
Зустріч Орбана з Путіним – перші подробиці
На початку переговорів Путін заявив, що Орбан прибув до Москви, “не тільки як наш давній партнер, але і як голова Ради ЄС”, і запропонував угорському прем’єру обговорити ситуацію в Україні.
Російський глава попросив Орбана ознайомити його з позицією Угорщини та ЄС щодо ситуації в Україні, і також заявив, що ознайомить Орбана з деталями мирних пропозицій Москви.
Зі свого боку Орбан назвав поточну зустріч із Путіним особливою, заявивши, що “Угорщина скоро стане єдиною країною в Європі, яка зможе вести діалог і з Росією, і з Україною”.
Реакція ЄС на візит Орбана до Москви
Водночас Європейська служба зовнішніх зв’язків опублікувала пресреліз, у якому заявила, що Віктор Орбан здійснює візит до Москви винятково в рамках двосторонніх відносин між Угорщиною і Росією, і під час нього не представляє Європейського союзу.
“Прем’єр-міністр Орбан не отримав жодного мандата від Ради ЄС на відвідування Москви. Позиція ЄС щодо агресивної війни Росії проти України відображена в багатьох висновках Європейської ради. Ця позиція виключає офіційні контакти між ЄС і президентом Путіним. Таким чином, прем’єр-міністр Угорщини не представляє ЄС у жодній формі”, – підкреслюється в повідомленні.
Реакція МЗС України на візит Орбана до Москви
У Міністерстві закордонних справ України озвучили позицію щодо нинішнього візиту прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана до Москви для зустрічі з диктатором Володимиром Путіним.
Коментар оприлюднено в Telegram МЗС України. “У зв’язку з візитом прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана до Москви 5 липня 2024 року, МЗС наголошує, що рішення здійснити цю поїздку ухвалено угорською стороною без узгодження чи координації з Україною. Нагадуємо, що для нашої держави принцип “жодних домовленостей про Україну без України” залишається непорушним і закликаємо всі держави неухильно його дотримуватися”, – ідеться в повідомленні.
У відомстві наголосили, що єдиним реалістичним шляхом до відновлення справедливого миру залишається формула миру, яку запропонувала українська сторона.
“Як засвідчив перший Глобальний саміт миру у Швейцарії, участь у якому взяла також Угорщина, понад сто держав і міжнародних організацій поділяють бачення миру, що ґрунтується на повазі до територіальної цілісності України та Статуту ООН. Формат саміту миру є ключовим майданчиком для пошуку шляхів відновлення справедливого миру”, – зазначають у МЗС.
Водночас у зовнішньополітичному відомстві наголошують, що Україна залишається конструктивно налаштованою на подальшу роботу над розвитком двостороннього співробітництва та європейської інтеграції за результатами візиту прем’єр-міністра Угорщини до Києва.