Авторські статтіЖиття

Шість правил, що стабільно допомагають вийти з неврозу

Михайло Лабковский: Відразу говорить про те, що не подобається

«Шість правил, стабільно допомагають вийти з неврозу, – це результат 30-річної практики, спостережень за пацієнтами і самим собою. Як і багато психологи, я прийшов у професію, щоб розібратися з власними проблемами. І розібрався!

Це не означає, що всі 30 років я безперервно думав над створенням “методу Лабковского”. Швидше, аналізував, ніж вчинки людини тривожного і невротичного відрізняються від поведінки людини зі здоровою психікою. (Знаю, багато хто судити по собі і впевнені, що психічно здорових людей не буває в природі, однак я вас запевняю – вони є і живуть розкошуючи.) Мене цікавило, навіть не що діється у них в голові, а як психічне здоров’я виражається зовні – саме у вигляді дій і стилю життя.

Підсумком спостережень і стали мої шість правил. Вже кілька років я живу з ним сам і всім раджу.

1. Робити тільки те, що хочеться.

2. Не робити того, чого робити не хочеться.

3. Відразу говорити про те, що не подобається.

4. Не відповідати, коли не питають.

5. Відповідати тільки на запитання.

6. З’ясовуючи стосунки, говорити тільки про себе.

Комусь, а саме невротикам, виконання цих правил здається нереальним, неможливим у принципі. А хто-то цілком природними чином живе так все життя. І знаєте, хто це? Спокійні, незалежні люди з високою самооцінкою, стабільною психікою і великим почуттям любові до самих себе.

Адже звідки беруться невротики? Не буду оригінальним і скажу, що з дитинства, коли ми стикаємося з одними і тими ж подразниками. Вони повторюються, і психіка дитини виробляє стереотипні реакції. Наприклад, батьки лаються – дитина лякається і йде в себе, а так як вони постійно кричати, то дитина постійно перебуває в страху і пригніченому стані. Він зростанні, і поведінка закріплюється. Подразник – реакція, подразник – реакція. Йдуть роки. У мозку за цей час формуються зв’язки, рефлекторна дуга – вишикувані певним чином нервові клітини, які змушують реагувати звичним чином на будь аналогічний подразник.

Так от, щоб допомогти людині подолати страхи, тривоги, невпевненість, цю дугу потрібно зламати. Створити нові зв’язки, новий порядок. І є тільки один спосіб це зробити: за допомогою вчинків, незвичних для невротика.

Йому треба почати діяти по-іншому, ламати свої поведінкові стереотипи. І коли є правила, чітко регламентують поведінку, – змінитися легше. Не роздумуючи, не рефлексуючи, не звертаючись до свого (негативного) досвіду.

Мої шість правил чітко інструктують, як діяти в кожній конкретній ситуації – від найпростіших побутових (пити з ранку чорний кава або з молоком?) до поворотних і доленосних (заводити дитину, наприклад). “Так що ж мені робити?” – часто запитують мене глядачі під час лекцій, розповідаючи про життєві труднощі. “А як ви хочете?” – просто запиту я у відповідь, і тут багато губляться. Тому що, приймаючи рішення, звикли враховувати що завгодно, крім своїх бажань.

Так, цьому треба вчитися. Альо якщо слідувати моїм правилам досить довго, хоча б місяць – зміни в конкретних реакціях, так і у всій психіці обов’язково підуть.

Я також завжди попереджаю, що, змінивши стиль поведінки з тривожно-невротичного на стабільно здоровий, ви можете втратити людей і гроші. Яких-то людей і якісь гроші. Наприклад, нарешті висловите подрузі, що вам (вже 20 років) не подобається, коли вона фліртує з чоловіком, і подруга, дуже здивувавшись, перестане вам дзвонити. Або зрозумієте, що робота висмоктує з вас всі сили, і звільнитеся… До цього треба бути готовим. Як і до позитивних змін на кшталт нових друзів, нової надихає роботи і нових джерел доходу.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України