Авторські статтіЗдоров'я

Мелатонін: гормон довгого життя

Виспатися на кілька днів вперед і запастися мелатоніном не можна

Багато людей уже чули про гормон сну мелатонін. Також його називають гормоном життя або довголіття. Вчені досі вивчають властивості цієї речовини, але позитивний вплив його на організм людини і його необхідність для нормальної життєдіяльності вже встановлені.

Мелатонін з’являється в організмі людини:

 • природними чином виробляється організмом;
 • надходить разом з деякими продуктами харчування;
 • може надходити у вигляді спеціальних лікарських препаратів і добавок.

Вироблення мелатоніну в організмі

Мелатонін виробляється епіфізом (шишкоподібної залозою)

Розглядаючи питання про ті, як виробляється мелатонін, найчастіше пов’язують його виробництво з епіфізом або шишкоподібної залозою. Під дією сонячного світла амінокислота триптофан в організмі перетворюється в серотонін, який вночі вже перетворюється в мелатонін. Після його синтезу в епіфізі мелатонін потрапляє у спинномозкову рідину і кров. Таким чином, для всіх цих перетворень необхідно щодня по півгодини-годині проводить на вулиці в світлий час доби.

Кількість вироблюваного в епіфізі гормону залежить від часу доби: вночі виробляється близько 70% всього мелатоніну в організмі. Варто сказати про те, що виробництво мелатоніну в організмі залежить ще і від освітлення: при надлишковому (затвердженим) освітленні синтез гормону знижується, при зниженні освітленості – підвищується.

Активність вироблення гормону починається близько 8 годин вечора, а пік його концентрації, коли виробляється мелатонін у великих кількостях, припадає на період після півночі до 4 години ранку. Тому дуже важливо саме в ці години спати в темному приміщенні. В організмі дорослої людини щодня синтезується близько 30 мкг мелатоніну.

Для підвищення рівня вироблюваного мелатоніну природних шляхом, потрібно дотримуватися кількох важливих правил:

 • намагатися лягати спати до 12 годин ночі;
 • якщо є необхідність спати після 12 годин ночі, варто подбати про приглушеному світлі;
 • стежити за тим, щоб вистачало часу сну для відновлення сил;
 • перед сном відключати всі джерела світла, щільно запинати штори. При неможливості виключити світло — використовувати маску для сну;
 • при пробудженні вночі не запалювати світло, а скористатися нічником.

Зараз вченими доведено, що мелатонін виробляється не тільки в шишкоподібної залозі людини. До того ж для забезпечення процесів життєдіяльності і регуляції ритму сну і неспання кількості виробленого в мозку людини мелатоніну було б недостатньо. Тому розглядають два компоненти системи виробництва мелатоніну: центральний – епіфіз, де синтез гормону сну залежить від зміни світла і темряви, і периферичний – інші клітини, в яких виробництво мелатоніну не пов’язано з освітленістю. Ці клітини поширені по всьому організму людини: клітини стінок шлунково-кишкового тракту, клітини легенів і дихальних шляхів, клітини коркового шару нирок, клітини крові і т. д.

Властивості мелатоніну

Основною функцією гормону мелатоніну є регулювання добового ритму організму людини. Саме завдяки цьому гормону ми можемо засипати і спати міцним сном.

Альо при подальшому ретельному вивченні мелатоніну і його впливу на організм людини вчені встановили, що ця речовина володіє і іншими важливими і корисними для людини властивостями:

 • забезпечує ефективну роботу ендокринної системи організму,
 • уповільнює процеси старіння в організмі;
 • сприяє адаптації організму до зміни часових поясів,
 • стимулює захисні функції імунної системи організму,
 • надає антиоксидантний ефект;
 • допомагає організму боротися зі стреса і з проявом сезонної депресії;
 • регулює роботу серцево-судинної системи і кров’яний тиск,
 • бере участь у роботі травної системи організму;
 • впливає на вироблення інших гормонів в організмі;
 • позитивно впливає на клітини головного мозку людини.

Роль мелатоніну в організмі величезна. При нестачі мелатоніну людина починає швидше старіти: накопичуються вільні радикали, порушується регуляція ваги тіла, що веде до ожиріння, у жінок збільшується ступінь ризику настання ранньої менопаузи, збільшується ризик розвитку раку грудей.

Важливо пам ” ятати, що в організмі мелатонін не розжарюється, тобто виспатися на кілька днів вперед і запастися мелатоніном не можна. Важливо регулярно дотримуватися правильного режиму сну і неспання і стежити за своїм харчуванням.

Мелатонін у продуктах харчування

Гормон мелатонін виробляється в організмі при різноманітному харчуванні, яке обов’язково повинно містити вуглеводи, білки, кальцій і вітамін В6. У деяких продуктах харчування мелатонін міститься в чистому вигляді, в інших – необхідні для його синтезу компоненти.

Говорячи про ті, в яких продуктах міститься мелатонін в готовому вигляді, обов’язково варто сказати про кукурудзу, банани, помідори, рисі, моркви, редьки, інжирі, петрушці, вівсянці, горіхах, ячмені та ізюмі.

Амінокислота триптофан у великих кількостях міститься в гарбузі, волоських горіхах, мигдалі, насінні кунжуту, сирі, нежирної яловичини і м’яка ясі індички, в курячих яйцях і молоці.

Вітаміном В6 багаті продукти: банани, волоський горіх, абрикос, квасоля, насіння соняшнику, сочевиця, червоний болгарський перець.

Велика кількість кальцію міститься в бобових, знежиреному і незбираному молоці, горіхах, інжирі, капусті, брукві, сої, вівсяних пластівцях і інших корисних продуктах.

Варто зазначити, що вироблення мелатоніну в організмі припиняється при вживанні алкоголю, тютюну, кофеїну, а також деяких лікарських препаратів, що містять кофеїн, блокаторів кальцієвих каналів, бета-блокаторів, снодійних препаратів, протизапальних засобів і антидепресантів.

З віком кількість вироблюваного гормону сну зменшується. Це призводить до порушення сну: нічних пробуджень, некрепкому сну, безсоння. Якщо недолік мелатоніну в молодому організмі практично не відчувається, то після 35 років його нестача може позначитися на самопочутті людини.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України