Дитяча вакцинація важлива для захисту дітей від важких інфекційних захворювань, які можуть призвести до ускладнень та навіть смерті.
Вакцини допомагають формувати імунітет безпечним і ефективним способом. На цьому наголошує експертка з охорони материнства і дитинства Львівського міського управління охорони здоров’я Мирослава Дурда.
«Вакцинація в Україні проводиться згідно із Національним календарем щеплень. Зазвичай, починається в перший рік життя. Найбільш базові вакцини включають в себе захист від кору, краснухи, свинки, поліомієліту, дифтерії, правця, кашлюка, гепатиту B, гемофільної інфекції типу b та інших», – каже експертка Мирослава Дурда.
Усі вакцини є безпечними для дітей. Вони проходять суворий процес клінічних випробувань перед тим, як стати доступними для використання. Більшість побічних ефектів є легкими та тимчасовими.
«Деякі батьки можуть відмовлятися від вакцинації через релігійні переконання, страх перед побічними ефектами, або через неправильну інформацію про вакцини, яка поширюється в соціальних мережах. Але відмова від вакцинації може призвести до виникнення сплесків інфекційних хворіб, які вже були практично ліквідовані, і загрожувати здоров’ю всьому суспільству, зокрема тим, хто не може бути вакцинованим з медичних причин», – пояснює експертка. І додає, що є деякі медичні стани, при яких вакцинація може бути не рекомендована або протипоказана. Наприклад, важкі алергічні реакції на попередні дози вакцини або імунодефіцитні стани.
В Україні є перелік обов’язкових профілактичних щеплень. Зокрема, календар щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти 10 хворіб: гепатит В, туберкульоз, кір, паротит, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт, гемофільна інфекція.
Останнє щеплення в дошкільному віці діти отримують у 18 місяців. Зазвичай, до цього віку дітей не віддають до дитячого садочка. Тому вважається, що на момент вступу до дитсадка дитина має бути вакцинована від усіх 10 хвороб. Від деяких – кілька разів.
Так, до 18 місяців графік щеплення маленьких українців виглядає так:
– у першу добу життя – перша доза щеплення проти гепатиту В.
– на 3-5 добу життя – щеплення проти туберкульозу.
У 2 місяці – перша доза щеплення проти дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, ХІБ-інфекції та друга доза щеплення проти гепатиту В.
У 4 місяці – друга доза щеплення проти дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту, ХІБ-інфекції.
У 6 місяців – третя доза щеплення проти дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та гепатиту В.
У 12 місяців – перше доза щеплення проти кору, паротиту, краснухи та третя доза – проти ХІБ-інфекції.
У 18 місяців – четверта доза щеплення проти дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту.
Якщо дитина, досягнувши шкільного віку, немає усіх обов’язкових щеплень – треба звернутися до сімейного лікаря, щоб отримати індивідуальний план вакцинації.
У 6 років:
– 2-а ревакцинацію проти кору, паротиту, краснухи
– 5-а ревакцинацію проти дифтерії та правця
– 5-а ревакцинацію проти поліомієліту
У 14 років:
– 6-а ревакцинація проти поліомієліту
У 16 років:
– 6-а ревакцинація проти дифтерії та правця (і далі через кожні 10 років).