Здоров'я

Медики нагадують: невакциновані діти й дорослі – у небезпеці. Календар щеплень

Вакцини захищають наш організм від важкого перебігу різних інфекційних захворювань, таких як поліомієліт, дифтерія, правець, кір тощо. Зараз, під час війни, попередження усіх можливих інфекцій стало особливо актуальним, адже бойові дії та міграція людей сприяють поширенню збудників. Тож невакциновані або не повністю вакциновані діти й дорослі є у небезпеці.

«Вакцинація – це простий, безпечний та дієвий спосіб захисту від інфекційних захворювань. Імунна система реагує на вакцину і виробляє імунітет проти інфекції. Вакцинація захищає від захворювань, які можуть призвести до ускладнень, інвалідності та смерті», – наголошують у міському Центрі здоров’я та медичної статистики.

В Україні Календар профілактичних щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Всі вакцини за Календарем безоплатні – їх закуповують за державні кошти.

За рекомендаціями ВООЗ, для повноцінного захисту потрібно, щоб 95% населення мали щеплення. Проте показники вакцинації дітей та дорослих цього року є дещо гіршими, порівняно з минулими роками. Це пояснюється тим, що значна частина матерів з дітьми були змушені виїхати за кордон через військову агресію росії проти України.

 

  Річні обсяги щеплень (%)
2018 рік 2019 рік 2020 рік 2021 рік 11 міс. 2022 року
БЦЖ до року 73,9 89,8 84,7 77,8 59,7
АКДП-3 до року 94,7 97,3 88,3 80,9 57,5
Поліо-3 до року 89,7 96,6 86,9 81,7 49,7
Гепатит В-3 до року 78,5 92,8 81,4 80,6 44,7
КПК 1 рік 100 96,9 74,6 82,3 54,1
КПК 6 років 94,5 88,0 67,5 78,2 46,2
АДП-м дорослі 87,5 100 40,4 38,7 50,6

 

Чому краще набути імунітет після вакцини, аніж перехворіти інфекцією?

Хвороба може призвести до смерті і серйозних ускладнень. Це пошкодження печінки при гепатиті В, глухота від менінгіту, пошкодження головного мозку при захворюванні на кір, важкі вроджені дефекти розвитку при захворюванні на краснуху під час вагітності. Після вакцинації ймовірність виникнення таких важких наслідків практично дорівнює нулю.

Чи безпечні вакцини?

Усі вакцини, які використовують в Україні, є безпечними та використовуються й у інших країнах світу впродовж багатьох років. Міністерство охорони здоров’я сертифікує і тестує кожну партію вакцини в лабораторних умовах, перш ніж дозволити її використання в Україні.

Які можливі побічні реакції на вакцинацію?

Після вакцинації можуть виникати незначні побічні реакції: біль, припухлість у місці уколу, незначне підвищення температури. Такі реакції організму, зазвичай, тривають кілька днів і є нормальними. Для полегшення стану можна приймати рекомендовані лікарем ліки.

Скільки доз вакцини необхідно отримати для захисту від інфекції?

Для створення захисту від кожного інфекційного захворювання розроблена відповідна схема вакцинації. Щоб виробити у дитини імунітет проти гепатиту В, необхідно ввести їй 3 дози вакцини, проти дифтерії і правця – більше 4 доз, проти кору, паротиту і краснухи – 2 дози.

Чому консерванти в складі вакцин безпечні?

У деякі вакцини, щоб уникнути бактеріального зараження і забезпечити стерильність, додають тіомерсал. Це найпоширеніший консервант, який використовують для вакцин, що постачаються у багатодозних флаконах. Тіомерсал використовується з 1993 року при виробництві вакцин та інших лікарських засобів. Його частка складає менше 0,1% від інших джерел ртуті, які потрапляють в організм.

Тіомерсал – сполука, яка містить етилртуть. Організм людини піддається найчастіше впливу митилртуті при вживанні в їжу риби (тунець), морської форелі, устриць. Якщо тіомерсал містить етилртуть, що є органічною сполукою і повністю виводиться через нирки, кишківник, то метилртуть, яка є в рибі та морепродуктах, здебільшого акумулюється в нашому організмі.

Чи можна вводити  кілька вакцин одночасно?

Одночасне введення кількох вакцин або використання багатокомпонентних (тих, які захищають від кількох хвороб) – це нормальна світова практика. Основні переваги введення одразу кількох вакцин – це збільшення ймовірності того, що щеплення будуть зроблені з дотриманням графіку. Щеплення, в такому разі, треба робити в різні ділянки тіла: наприклад, у праве та ліве плече, а малюкам – у праве та ліве стегно.

«Перегляньте свою карту імунізації та карту імунізації своєї дитини. Якщо там немає  якогось щеплення – зверніться до свого сімейного лікаря та запишіться на вакцинацію. Також слід пам’ятати, що вакцини захищають у будь-якому віці, тому робити щеплення ніколи не пізно. Це надійний захист від хвороби, яка може призвести до ускладнень або смерті. А ще вакцинація – це наш обов’язок: перед нашими дітьми, рідними, громадою і всіма людьми, що мешкають поряд з нами», – наголошують в управлінні охорони здоров’я Львівської міської ради.

Львівська міська рада: https://city-adm.lviv.ua/news/science-and-health/medicine/294414-mediki-nagaduyut-nevaktsinovani-diti-j-dorosli-u-nebezpetsi

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Новини України